Cingöz Recai

1954 yapımı Beyaz Cehennem / Cingöz Recai filminin ardından çekilen ikinci film 1969 yılında çekilen Cingöz Recai. Filmin yönetmen koltuğunda Türk sinema tarihinin başarılı yönetmenlerinden Safa Önal var.  Baş rollerde ise Ayhan Işık bulunuyor. Güzel kızımın rolünde ise Sema Özcan var.

Bu film için ilk filme oranla daha başarılı diyebilirim. Kurgu, hikaye ve işleniş açısından Cingöz Recai hikayelerini daha çok yansıtmış. Tabi burada Cingöz Recai karakterini canlandıran Ayhan Işık’ı tebrik etmek lazım ki bence tüm filmleri içerisinde en iyi oynadığı ve uyum sağladığı film olmuş bu. Cingöz Recai ile Ayhan Işık’ı özleştirdim. Hem yakışıklılığı, hem kahkahası, hem hareketleri kesinlikle hikayelerdeki Cingözdü.

Cingöz hapisten yeni kaçmıştır. Bir süre sessiz sedasız ortalıkta dolandıktan sonra, zengin bir iş adamına mektup gönderir. Evini soyacağını ve mümkünse onu bu işle uğraştırmadan kendisinin eşyalarını vermesini ister. Tabi ev sahibi meşhur Mehmet Rızayı arayarak durumu bildirir. Mehmet Rıza ise hazırlanıp harekete geçer. Bunu duyan Cingöz ise, Mehmet Rıza’nın kılığında eve girer. Gerçek Mehmet Rıza’yı da ev sahibiyim diyerek kandırır. Akşamında eve gelir gerçek ev sahibi ile kendisini beklemeye koyulur.

Tabi sabah ev halkı uyandığında eşyalarını yerinde bulamaz. Ev sahibi hemen Mehmet Rıza’yı arar ve ona sitemde bulunur. Mehmet Rıza eve gelir durumu inceler bunun Cingöz’ün işi olduğunu ikisinin de aldatıldığını söyler. Cingöz ise Mehmet Rıza ile bağlantıya geçer. Durumu izah eder. Ancak peşinde olduğu başka bir şey vardır.

Zengin adamın evinde bulunduğu vakit adamın üvey kızına kötü davrandığını görür. Kızın peşinde başkaları da vardır. Cingöz durumu araştırır ve kıza büyük babasından, büyük bir miras kaldığını öğrenir. Miras ise şifreli bir şekilde kıza söylenmiştir. Bu sebepten dolayı herkes kızın peşindedir.

Cingöz durumu Mehmet Rıza’ya anlatır. Bu sırada cinayetler de işlenmektedir. Mehmet Rıza, Cingöz’ü izlerken, olayı çözmesi için de onu serbest bırakır. Bu arada Cingöz ile kız arasında da bir yakınlaşma olmuştur.

Oldukça başarılı bir uyarlama diyebilirim bu film için. Kesinlikle izlenmesi gerekenler Türk filmleri arasında.

Yönetmen: Safa Önal

Senaryo: Safa ÖnalPeyami Safa (kitap)

Oyuncular:

Ayhan Işık
Cingöz Recai
Sema Özcan
Süha Dogan
Oktar Durukan
Atilla Ergün

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0433932/

http://www.sinematurk.com/film_genel/2648/Cingoz-Recai

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: