Cloudy with a Chance of Meatballs / Köfte Yağmuru

Judi Barrett ve Ron Barrett‘in aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan bu film, her ne kadar büyüklere hitap katsayısı bakımından düşük olsa da eğlenceli vakit geçirmek için birebir.

Flint Lockwood çocukluktan beri bilime meraklıdır. Daha o zamanda ufak tefek icatlar yapmaktadır. Tabi onun bu tutumu normal çocuklar tarafından “inek” olarak adlandırılınca Flint daha da içine kapanır. Flint’in icatları her ne kadar anormal  karşılansa da ben sevdiğimi söyleyebilirim.

Flint’in çılgın icatları arasında sprey ayakkabılar, düşünce dillendiricisi bulunmaktadır. Yaptığı tüm icatlar yaşadığı küçük kasabanın başına büyük dertler açmıştır. Flint kendini artık, gereksiz insanların yararına bir şey yapamayacak bir insan olarak görmektedir. Tam bu sırada, tüm insanların memnun olacağı bir icat yapar.

Flint suyu yiyeceğe dönüştürmek üzere bir makine geliştirir. Bunun deneylerini yaparken kasabanın meydanını havaya uçurur. Bu arada yaptığı cihaz da bir roket gibi gök yüzüne fırlar. Flint yine başarısılığından dolayı dövünürken, birden bire gökten yağan hamburgerler yaptığı cihazın çalıştığını gösterir. Artık Flint istediği yemekleri yağdırabilmektedir.

Tabi bu olay tüm dünyada duyulur. Kasaba birden bire turistle dolar. Bu hava durumu olayını izlemeye gelen spiker Sam Sparks ile Flint iyi bir arkadaş olur. Flint birden bire herkesin gözdesi olmuştur. Kasabadaki herkes onun gökten yağan yiyecekleri ile beslenmektedir.

Bu arada filmin asıl konusu olan baba oğul ilişkilerini es geçmemek lazım. Filmin büyük bir bölümü Flint ve babası arasındaki diyalogsuzluğu anlatmakla geçiyor. Zaten bunu dile getirmek, iri yarı bir baba için zor olduğundan buna Flint’in yaptığı icat vesile oluyor.

Tabi her şey güzel gelişiyor lakin aç gözlü belediye başkanı işleri biraz karıştırıyor, biraz fazla sipariş veriyor makineye…  Tabi Flint’in de kendini kaptırdığı şöhret onun durmasına engel oluyor. Cihaz kontrolden çıkıyor ve gök yüzünden dev yiyecekler yağmaya başlıyor. Bu bütün kasabayı yerle bir ederken bu durumun tüm kuzey yarım küreye yayılacağı haberi geliyor.

Flint bu kez hatasını düzeltip dünyayı kurtarmak için yaptığı cihazı bozmaya onun yanına gidiyor. İşte aksiyonda burada aşlıyor…

Yönetmen: Phil Lord, Chris Miller

Seslendirenler:

Bill Hader Flint Lockwood
Anna Faris Sam Sparks
James Caan Tim Lockwood
Andy Samberg ‘Baby’ Brent
Bruce Campbell Mayor Shelbourne
Mr. T Earl Devereaux

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0844471/

http://www.sinemalar.com/film/14294/Kofte-Yagmuru/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?