Çocukluk / Boyhood

Film ekiminin ilk filmi olarak seçtiğim Çocukluk / Boyhood Richard Linklater imzasını taşıyor. Yönetmenin bir çok filmi olmasına rağmen izlediğim ve hatırladığım tek film(ler)i Before Serisi (Before Sunrise , Before SunsetBefore Midnight). Açıkçası bu filmleri izlemem için de en büyük faktör Julie Delpy‘di. Filmi seçmemdeki en büyük etken ise filmin 12 senelik bir zaman dilimine yayılması. Film bir çocuğun / ailenin küçüklüğünden tutup üniversiteye girinceki dönemine kadar olan biteni anlatıyor. Tabi film böyle kapsamlı olunca dikkat çekiyor.

Öncelikle film bir aileden çok ailenin erkek çocuğu Mason etrafında dönüyor. Ne anne ve baba ilişkisi, ne de hayatlarına giren diğer üvey anne babalar, filmde üzerinde durulan bir konu. Bununla birlikte ablası Samantha’da çizginin dışında tutulmuş. Tabi hal böyle olunca karşımıza sadece Mason’un gelişimini içeren bir film çıkmış. Ancak bir çocuğun gelişiminde ailenin ve diğer etkenlerin faktörleri yadsınamaz. Bu aşamada film biraz eksik kalmış. Bu sebepten dolayı bazı kopukluklar var filmde. Karakterin ergenliğe geçişini görüyorsunuz ama nazı şeylerin havada kalması böyle ayrıntılı düşünülmüş bir film için biraz sıkıcı.

Belkide filmden biraz beklenti duymam hayal kırıklığına uğramamı sağladı. Film ekstrayı sunmayan ve hayatın içinde olan bitenleri anlatan bir film. Yani bizi şaşırtacak pek bir şey yok. Tabi biz artık Amerikan kültürünü çok iyi bildiğimiz için Amerikan yaşantısı süren bir ailenin yaşayışında bizi şaşırtan bir şey yok diyorum. Senaryo biraz çetrefilli hale sokulmak istenmiş bu şekilde de zorlaşan hayatlar betimlenmeye çalışılmış. Öncelikle çocukların öz anne ve babalarının neden ayrıldıkları hakkında pek bilgi vermiyor. Evet adam çekmiş gitmiş ortalarda yok ancak geri dönüp düzeltmek istediğinde bu kez kadının tripleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Adamın gitmesi kadının kendini bulmasını sağlıyor birazda. Kadın şehir değiştiriyor, üniversiteye başlıyor, eğitim veriyor akabinde. Yani kariyer yapıp sosyal bir statüye erişiyor.

Bu yükseliş esnasında hocası ile evleniyor. Ancak kocası olan adamın daha sonra ortaya çıkan asabilik ve alkoliklik durumu buna rağmen çocuklara yaptığı baskı bu evliliğinde bitmesine neden oluyor. Kadın bu eşinden ayrılınca başka biri ile birlikte olmaya başlıyor ve işine devam ediyor. Bu adam biraz daha ılımlı bir adam ancak onunda zamanla alkol ile birlikte Mason’a yaptığı baskıyı görüyoruz. Tabi sonunda aile kendi başlarına kalıyor. Bu esnada kadının kariyeri ile ilgili bir şey verilmiyor filmde. Neden birden parasız kalıyorlar ne oluyor pek belli değil. Bu arada öz baba bir başkası ile evlenerek örnek bir baba profili çizmeye başlıyor.

Anlattığım gibi aslında film Mason’un gelişmesi açısından da pek bir şey anlatmıyor. Filmdeki aksiyon annesinin evlenip boşanması ve Mason’un hayatına giren babalar arasındaki yaşadıkları. Bunlarda filmde tam anlamıyla verilmiş değil. Nihayet Mason’un mezuniyeti ilk cinsel ilişkisi / aşkı derken film bitiyor.

Tabi bir aile hayatını çerçevelediğinizde film eksik kalıyor. Bir erkek çocuğun gelişimi dediğinizde çocukluğa dair bir çok şey verilmemiş filmde. Bence güzel düşünülmüş ama arada kalmış bir film olmuş Çocukluk / Boyhood. Ancak karakterlerin gelişimlerini izlemek filmin en keyifli kısmı.

Filmin süresi oldukça uzun. Ancak 11 yılı içerdiğini düşünürsek zaten değişimler esasında karakterlere uyum sağlayıp hikayeyi  yeniden yorumlamak, filmin birden akıp gitmesine olanak tanıyor. Yani sıkıcı değil. Müzikler güzel kullanılmış zaten daha ilk dakikasından kendine bağlamasını biliyor. Film teknik açıdan çok şey vermese de görsel olarak beni tatmin etti. Oyunculuklar ise oldukça başarılıydı. Yani karakterlerin vermek istediklerini başarılı bir şekilde vermişler.

Özetlemek gerekirse büyük beklenti sahibi olmadan izlendiğinde izlenebilecek bir film Çocukluk / Boyhood. Hollywood’dan destek almamış tam bir bağımsız film. Tam anlamıyla festival filmi olarak çekilmiş.

Yönetmen – Senaryo: Richard Linklater

Oyuncular:

Ellar Coltrane
Mason
Patricia Arquette Anne
Elijah Smith
Tommy
Lorelei Linklater
Samantha
Ethan Hawke Baba

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1065073/

http://filmekimi.iksv.org/tr/cocukluk

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?