Colombiana

 

 

Colombiana tüm intikam filmlerinin bütünü içinde barındıran bir film olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yapımcısı ve senaristlerinden biri Luc Besson. Zaten bunu bilmeseniz bile hikayenin gelişimi, anlatım dili, aksiyon sahneleri bunun Luc Besson‘un elinden çıkmış olduğunu onaylar biçimde.

 

Filmin en büyük artısı 110 dakikalık süresi boyunca aksiyonun hiç düşmemesi. Aksiyon başarılı bir şekilde kullanılmış ve gördüğümüz bildiğimiz klasik aksiyon sahneleri bu şekilde izleyiciyi sıkmaz bir hal almış. Filmler Besson’un tüm filmlerinde olduğu gibi özenle seçilmiş ve iflmin havasına çok uygun. Oyunculuk ve görsellik olarakta film oldukça başarılı. Yani Karşımızda klişe bir intikam hikayesi olmasına rağmen film iyi işlenmiş.

 

 

Cataleya Restrepo küçük yaştayken babası gözleri önünde öldürülmüştür. Babası ona kaçış bileti olarak bir çip vermiş ve bir adrese gitmesini istemiştir. Bu onun için ülkeden ayrılma biletidir. Cataleya babasını öldüren adamları başından savar ve babasının tarif ettiği yere sığınır. Burası Amerika’nın Kolombiya’daki özel birliği gibi bir yerdir. Cataleya onların gözetiminde ülkeden çıkar ve Amerika’ya gelir. Ancak bu uluslar arası bir mafya olayıdır.

 

Cataleya, Amerika’ya indiğinde başındaki görevliden kurtulur ve  babasının verdiği adresi aramaya başlar. Adresi bulduğunda ise amcası ve babaannesini orada bulur. Cataleya amcasının yanında babasının intikamını almak için yemin eder ve ona bildiklerini öğretmesi için yalvarır. Cataleya’nın amcası da mafyadır.

 

 

Aradan yıllar geçer ve Cataleya büyür. İyi bir okuldan mezun olur. Aynı zamanda kiralık katildir ve amcasının bulduğu işleri değerlendirir. Babasının katillerinin de izlerini takip etmektedir ve onları sırasıyla avlar. Öldürdükleri kişilere çiçek resmi çizer bu da polisin dikkatini çeker.

 

Cataleya tüm izleri sürer ve babasının katillerini bulur. Bu sırada yerini ve kimliğini tespit eden polisler de peşindedir. Cataleya polislerden kaçarken babasının katilleri ilede hesaplaşmaya başlar. Tabi bu intikam uğruna geriye kalan sevdiklerini de kaybeder.

 

 

Film aksiyonu bol izlenebilir. Ancak bu aksiyon içerisinde bazı hatalarda mevcut. Bir kaç yerde sahne devamlılıklarında sorun var ve birde mantık hataları mevcut. Ancak tüm bu olanlara rağmen filmin aksiyonu ve havası filmi izlenebilir kılıyor. Aksiyon severleri memnun edecek, bir solukta izlenebilecek bir film.

 

Yönetmen: Olivier Megaton

 

Senaryo: Luc BessonRobert Mark Kamen

 

Oyuncular:

Zoe Saldana
Cataleya Restrepo
Jordi Mollà
Marco
Lennie James
Ross
Amandla Stenberg
Cat – 10
Michael Vartan
Danny Delanay
Cliff Curtis
Emilio Restrepo

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1657507/

http://www.sonypictures.com/homevideo/colombiana/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: