Coma

2012 yapımı 2 bölümlük mini dizi Coma. Dizi Robin Cook‘un 1977 yılında yazdığı 1978 yılında beyaz perdeye uyarlanan romanından uyarlama bu dizide. Dizinin senaristi ise, Black Swan’dan tanıdığımız John J. McLaughlin var. Dizinin yönetmeni ise Mikael Salomon. Aslında bu dizi için iki parçaya ayrılmış bir film diyebiliriz. Dizinin süresi ise 240 dakika.

Hikaye oldukça akıcı gidiyor. Bazı yerler gereksiz uzatılmış. Bazı ayrıntılarda gereksiz gözüktü gözüme. Ancak dizinin oyunculuğu kadrosuyla da orantılı olarak başarılıydı. Hikayenin akıcı ve meraklandırıcı olması diziyi heyecanla izlemeye yetiyordu. Ancak kurguda sıkıntılar olduğu da kesin. Geçişler oldukça basit ve rahatsız ediciydi. Aslında dizinin bir çok dozunu düşüren kısım kesilip kısaltabilirdi.

Susan Wheeler tıp öğrencisidir. Hem staj hemde işi öğrenmek için bir hastanede çalışmaya başlar. Boş zamanlarında da yüzmektedir. Havuzdan tanıdığı çok ta samimi olmadığı bir arkadaşının basit bir ameliyat olacağını öğrenir. Ameliyat ise onun çalıştığı hastanede olacaktır. Ancak arkadaşı bu basit ameliyata girer ve çıkamaz. Komaya girmiştir. Susan, bu durumu araştırmaya başlar.

Aynı ameliyathanede, ameliyat olan bir kaç önemsiz hasta da komaya girince Susan bu durumdan iyice işkillenir ve durumu iyice araştırmaya başlar. Gizli kapaklı yaptığı araştırmalarda karşılaştığı şey ise, tüm bu hastaların aynı koma hastanesine gönderildiğidir. Susan bu hastaneye gidip incelemek ister ancak çok sıkı bir korumayla karşılaşır ve içe giremez. Bu sırada etrafındaki insanlarda kendisi de tehditler içinde kalmıştır.

Dizi tanındık ve bilindik oyuncularla sinema filmi olsaydı büyük bir gişe yapardı. Dizinin finali de oldukça başarılıydı. Bilindik tahmin edilebilir bir sona doğru gitse de bazı noktalar şaşırtıcıydı. özetlemek gerekirse iki bölümlük çerezlik bir dizi Coma.

Yönetmen: Mikael Salomon

Senaryo: Robin CookJohn J. McLaughlin

Oyuncular:

Lauren Ambrose
Susan Wheeler
Steven Pasquale
Mark Bellows
Geena Davis
Dr. Agnetta Lindquist
Ellen Burstyn
Mrs. Emerson
James Woods
Dr. Howard Stark
Richard Dreyfuss
Professor Hillside
James Rebhorn
Oren

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2132641/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?