Community

Communitiy 2009 yılında NBC’nin yayına soktuğu komedi dizisi. Dizi 2014 yılına kadar 5 sezon devam etmiş. Dizinin hatırı sayılır oranda fanatiği bulunmakta. 5. sezon sonunda NBC dizi ile devam etmeyeceğini açıklamış ve bu şekilde dizinin sonu gelmiş. Ancak fanlarının baskısı ve istekleri doğrultusunda Yahoo dizinin 6. sezonu için transfer edileceğini açıklamış. Yeni sezon için beklemekteyiz.

Dizinin en büyük özelliği süresinin 25 dakika kadar olması bu sebepten dolayı diziyi izlemek oldukça basit ve keyifli. Bir çırpıda bitiriyorsunuz. Tabi bunu ilk üç sezon için söyleyebilirim. Sonraki sezonlar biraz daha doz düşürüyor. Hele hele kadrodan ayrılan isimlerden sonra beşinci sezon tamamen boş bir şekilde geçiyor. İlk üç sezon yirmi küsür bölümden oluşurken 4 ve 5 inci sezon 13 bölüm olarak final yapıyor. Bu da aslında dizide yaratıcılık faktörünün azaldığı anlamına geliyor ve kısır bir döngüye giriyor.

Dizin güncel göndermelerle ve diyaloglarıyla olayı götürdüğünü söylemeliyim. Bir çok filme gönderme yapıyor bu sebepten dolayı bazı filmleri izlemekte fayda var. Dizi devlet üniversitesine gelmiş farklı etnik ve görüşlere sahip altı kişinin maceralarını anlatıyor. karakterler yer verirsek aslında diziyi de özetlemiş oluruz.

Jeff Winger: Jeff başarılı hovarda önü açık bir avukattır. Ancak diploması sahte çıkınca avukatlık lisansı iptal edilir. O da diploma almak için Greendale Community College’e kayıt olur. kayıt olma sebeplerinden biri de orada bir arkadaşının öğretmen olmasıdır. Amacı sınav sorularını ondan temin edip kolayca okulu bitirmektir. Hovarda olan Jeff okulun ilk günü Britta Perry isimli bir öğrencinin peşine takılır onunla aynı dersleri alır.

Britta Perry: Britta eski bir aktivisttir. Aktivistlik konusunda tüm yolları aşmış en sonunda durulmuş ve üniversiteyi bitirmek için Greendale’e gelmiştir. Britta burada da bazı küçük aktiviteler düzenler Jeff’ten hoşlanmasına rağmen pek birbirlerine pas vermezler.

Abed Nadir: Dizinin en uçuk karakterlerinden biri de Abed. Üniversite de olması gereken yaştadır. Kendisi sinema televizyon okumak istemiş ancak ailesinin baskısı üzerine normal bir bölüm okumak zorunda kalmıştır. Gerçi sonradan sinema televizyona geçiş yapar. Bütün gününü filmlerle ve onların replikleri ile geçirir. Troy ile iyi geçinirler ve bazı film sahnelerini de canlandırırlar. Abed aynı zamanda dizinin Müslüman karakteridir ve oldukça eğlenceli tasvir edilmiştir.

Shirley Bennett: Shirley iki çocuk annesidir. Kocasının onu aldattığını öğrendikten sonra onunla ayrılmış ve üniversiteyi okuyup kendi ayakları üzerinde durmaya karar vermiştir. Grup içerisindeki en inançlı kişi, dindar bir Hristiyandır.

Annie Edison: Annie zeki, hırslı, güzel bir kızdır. Yahudidir ve tam olarak Yahudi özellikleri taşır. Lisede çirkin bir kızken sonra gelişmiş serpilmiş güzelleşmiştir. Greendale gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi lisede aşık olduğu Troy’un burada olmasıdır. Lisede Troy onu tanımamaktadır bile. Bu sebepten dolayı büyük bir depresyona girmiş akıl hastanesinde kalmış ve değişim geçirmiştir.

Troy Barnes: Troy lisede başarılı ve gelecek vaat eden bir futbol oyuncusudur. Ancak kendisine yüklenen beklentiler fazlalaşınca bu beklentilerden korkar ve sakatlandım diyerek futbolu bırakır. Bu şekilde normal bir hayat sürmeye başlar. Abed ile iyi arkadaş olur. Aynı kafadandırlar. Troy diziden ayrınca ikilinin yerini dolduran olmaz pek.

Pierce Hawthorne: Pierce yıllardır üniversitede okuyan bir gruba ait olamamış biridir. Yaşı oldukça geçkindir. Tuvalet kağıdı fabrikası vardır ve oldukça zengindir. Ancak patavatsız boş konuşan biri olduğu için pek sevilmez. Ancak bir şekilde bu grupta yer almıştır.

Tüm bu grup karakterlerine ek olarak Dekan Pelton ve Señor Chang’da dizinin olmazsa olmazlarından. Zaten dizinin bir sezonu neredeyse Chang üzerinde dönüyor. Dizi grup içerisindeki aşk hikayelerine odaklanırken aynı zamanda ikili çekişmelere de yer veriyor. Tabi önemli olan hepsinin bir evrim geçirmesi.

Dizinin son sezonuna doğru ekipten Troy ve Pierce ayrılınca dizi biraz boşluğa düşüyor. Jeff ekren mezun olunca bir süre avukatlığı deniyor ama yapamayıp Greendale’de öğretmenliğe başlıyor. Bakalım buradan sonrası nasıl toparlanacak merak içindeyim. Öyleki son sezon çok kötüydü.

Yaratıcı: Dan Harmon

Oyuncular:

Joel McHale
 Jeff Winger
Gillian Jacobs
 Britta Perry
Danny Pudi
 Abed Nadir
Yvette Nicole Brown
 Shirley Bennett
Alison Brie
 Annie Edison
Ken Jeong
 Señor Chang
Donald Glover
 Troy Barnes
Chevy Chase
 Pierce Hawthorne
Jim Rash
 Dean Pelton
Richard Erdman
 Leonard

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1439629/

Yorumlar

“Community” için 2 yanıt

 1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
  Kişisel Depresyon Anları

  Dizi televizyon kanallarında yeterli reytingi alamayınca dizinin yapımcılığını Yahoo üstlenmiş ve 6. Sezon Yahoo üzerinden yayınlanmaya başladı. Tabi dizi reyting almıyor diye yayından kaldırıldı ama kaldırılmasından sonra gelen tepkiler oldukça fazlaydı. Zaten bu durum üzerine Yahoo dizinin yapımcılığını üstlendi. Sürekli her sezon oyuncu kaybeden dizide bi kez de kayıplar vardı. Gelenler de iyi olsa yinede eskilerinin yerini tutmadi. Belki de onlara alışmak de bir sure geçmesi gerekliydi.
  Altıncı sezon okulu kurtarma komitesi altinda karşımıza çıktı ekip. Yine uçuk kaçık fikirlerle karsimizdaydilar. Ancak bu kez dizinin en büyük özelliği konunun büyüme ve yetişkin olmak durumuna atıfta bulunmasıydı. Bu büyüme de hayallerin bitip ekibin gerçeklerle yüzleşmesini ele alıyordu. Zaten son bölümde gelecek sezonun olabilirliği olursa ne oluru tartışılıp duruldu. Ve genel kanı aslında olabileceklerin bittiği ve artık gerçek dünya ile yuzlesmenin geldiği yönündeydi. Bir sonraki sezon olur mu tartışmaları vardi hep ama olmayacağı yönünde ilerledi diyaloglar. Velhasıl bitti de.
  Dizi finalle birlikte buyukte bir laf etti.
  Jeff, Annie’ye bir şeyler hissetmekte gelecek planlarında ona yer vermektedir. Ancak bunu söylemek beceremez. Sonunda Annie ye açılan Jeff ortam gereği onu öpmesi gerekir ama tereddüte düşer. Annie ona:
  ‘Eğer beni opmezsen ömrünün sonuna kadar pişmanlık duyabilirsin’ der. Jeff ‘peki sen’ diye cevap verir. Annie ise ‘ ben henüz yirmili yaslardayim en fala bir hafta aglarim’ der. Bence sezonun hatta dizinin en meş sözü de bu. Sonra tabi bende de bir şeyler Dank eder.
  Ne mi?
  Dizi final yaptı….

 2. […] belirtmem lazım. Filmin yönetmen olduğunda ise Anthony Russo, Joe Russo ikilisi var. Community‘den sonra bu isimlerinde bu filmlere bulaşması biraz garip geldi bana. Ne alakaysa. […]

Siz ne düşünüyorsunuz?