Conan the Barbarian

 

 

Benim gibi eski Conan’ın ağırlığı ile büyüdüyseniz bu filmi izlerken tüm bildiğiniz Conan tanımlamalarını, tüm okuduğunuz ve izlediğiniz Conan hikayelerini aklınızdan çıkartın. Yeni Conan, eskisi ile karşılaştırıldığında tabiri caiz ise biraz tırt. Ne bildiğimiz Conan karakteri karşımızda, ne de bildiğimiz hikaye ve kurgusu. Geçmişle bütün bağlantıları kesip, bir bilgisayar oyunu animasyonunun çevrimi olarak izlerseniz filmi memnun kalabilirsiniz.

 

Öncelikle belirtmeliyim ki karşımızda oldukça, naif, yakışıklı bir Conan var. Tabi Conan dişilerin gözüne hitap ederken erkekler de unutulmamış. Filmdeki iki ana hatun karakteri de oldukça güzel. Bunun dışında filme göz attığımızda ben pek anlatılacak bir şey bulamıyorum.

 

 

Filmin konusuna baktığımızdaysa klasik bir konu karşımızda. Babası öldürülen Conan intikam için ezeli düşmanının peşinden gidiyor. Tabi işe fantastik öğeler de eklenince hikaye izlenebilir kılıyor kendini. Tabi aksiyondan başka da bir şey beklememek lazım filmden. Ben Felsefi yönden olsun, hikaye yönünden olsun, farklı bir şeyler bekledim izlerken ama, son dönem izlediğim fantastik uyarlamalardan farklı bir şeyle karşılaşmadım.

 

Film aksiyon olarak izlenebilir. Aksiyon sahneleri her ne kadar Conan adına yakışmasa da, çoğunluğu hareketli geçen sahneler, filmin izlenebilirliği açısından bir avantaj. Bunun yanı sıra, oyunculukların çok iyi olmadığını belirtmek istiyorum. Keza müzikler de pek tatmin edici sayılmaz.

 

 

Senaryonun iyi olmadığını belirtmiştim. Mumkün olduğunca diyaloglardan kaçınılmış olanlarda çok anlamlı diyaloglar değil. Conan’ın hikayesi sönük kalırken, yan karakterlerin hikayelerine hiç değinilmemiş. Ezeli rakibin bile kim olduğunu, kızı ile ilişkisini tam olarak anlayamıyoruz. Mekan olarak Conan’ın mekanını yerine karşımızda bir Assasin’s Creed, bir Prince Of Persia mekanı çıkıyor karşımıza. Sanki hazırı var kullanalım der gibi.

 

 

Kısacası, okuduğumuz, izlediğimiz Conan’dan farklı bir Conan var karşımızda. Aksiyon çok göz doldurmuyor, keza oyunculukta. Ancak boş vakitte, aksiyon açığını rahatlıkla doldurabilir. Ben filmi iki boyutlu izledim ama eminim ki 3D olunca daha iyi olmuştur.  Aslında 3D olsun da nasıl olursa olsun filmi karşımızda.

 

Yönetmen: Marcus Nispel

 

Senaryo:

Thomas Dean DonnellyJoshua OppenheimerSean HoodRobert E. Howard (karakter)

 

Oyuncular:

Jason Momoa Conan
Stephen Lang Khalar Zym
Rachel Nichols Tamara
Ron Perlman Corin
Rose McGowan Marique
Bob Sapp Ukafa

 

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0816462/

http://www.conanthebarbarianin3d.com/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?