Concussion / Sarsıntı

İlk film denemesiyle senarist ve yönetmen  karşımızda. Film ilk kez Sundance’te gösterilmiş ve olumlu eleştiriler almış. Bence olumlu eleştiri almasının başlıca nedeni gay/lezbiyen sineması (!) diye adlandırılan sinemanın ürünü olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Film aslında bildiğimiz ve sürekli izlediğimiz konuyu tekrar gözler önüne sunuyor. Bu da bir evliliğin bir süre sonra sıkıcı olması ve çiftlerin başka arayışlara girmesi üzerine. Bu kez yönetmen bunu lezbiyen bir çift üzerinden anlatmaya çalışmış.

Anlatım dili oldukça sadece sıkıcı geldi bana. Gerçi izlerken çok büyük bir beklentide değildim ama filmdeki hiç bir karakterle empati kuramadım. Ana karakter Abby’nin ne hissettiklerini anlayabildim ne de tavırlarına bir anlam yükleyebildim.

Film teknik açıdan çok fazla bir şey vermemekle birlikte görsel açıdan da pek tatmin edici değil. Oyunculukları başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Çoğu yerde göze batan basit oyunculuklar vardı. Belki buna sebep karakter derinliklerinin tam anlamıyla oluşturulamamış olmasıydı.

Hikaye ve kurgu oldukça klasik.İzlediğimiz onlarca aynı temalı filmin kopyası gibi. Diyaloglar oldukça basiti. Yani başarılı bir senaryo yok karşımızda. Bununla birlikte filmin kurgusu da beni tatmin etmedi.

Abby ve Kate, ilk okul çağlarında iki çocuğu olan lezbiyen bir çifttir. Kate başarılı iş kolik bir kadındır. Abby ise genelde ev işleri ve çocukları ile ilgilenen bir ev hanımıdır. Abby aslında iç mimari ile uğraşmaktadır ancak çocuklar daha baskındır. Günün birinde çocuğunun attığı bir topla Abby’nin kafası yarılır. Bu dakikadan sonra Abby bir şeylerin ters gittiğini düşünmeye başlar. Eşinin yoğun iş temposu yüzünden seks hayatı da kötüdür.

Hayatına yeni bir soluk vermek için almış olduğu tek odalı bir daireyi yardımcısı ile birlikte düzenlemeye başlar. Bu esnada Abby cinsel açlığını gidermek için lezbiyen bir kadınla para karşılığında cinsel ilişkiye girer. Bu ilişkiyi yardımcısına anlatır. Yardımcısı ona isterse daha düzgün birini bulabileceğini söyler.

Abby yardımcısının teklifini kabul eder ve düzenlemeyi bitirdiği evde kadınla birlikte olur. Kadından bu iş için para da almıştır ve bu hoşuna gitmiştir. Yardımcısı sayesinde bu şekilde başka kadınlarda bulur. Onlarla önce oturur bir kahve içer sonra eve getirerek ilişkiye girer. Bu Abby için farklı bir deneyim olmuştur. Tabi bu durum bir süre sonra ortaya çıkar ve Kate durumu fark eder. Çift arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlar ve sonunda ayrılırlar.

Yönetmen cinsel sahneleri çok fazla kullanmamayı yeğlemiş ancak karakterleri de kapalı kutu gibi önümüze sunmuş. Abby’nin kafasına top çarpmasından sonra yaşadığı sarsıntı ve değişim sebepleri tam olarak yansıtılmamış. Cinsellik ve sevgiden çok ikili ilişkilere değinmeye çalışan film karakterlerin önünü örttüğü için istenen beklentiyi de vermiyor. Abby’nin top çarpmasından sonra yaşadığı bir rahatsızlık var bu bile tam anlamıyla izleyiciye verilmemiş.

Stacie Passon ilk filmi ile dikkat çekici bir iş yapmaya çalışmış olsa da bence bunun altından başarılı bir şekilde kalkamamış. Kötü bir yapımda diyemeyeceğim ama oldukça sıradan bir yapım. ÖZellikle izlenecek tarafı yok Concussion / Sarsıntı’nın.

Yönetmen – Senaryo:

Oyuncular:

Abby Ableman / Eleanor
Kate Abelman
Mayer Ableman
Jake Ableman
Pru
Sarah

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2296697/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/concussion

http://concussionmovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: