Confessions Of A Shopaholic / Bir Alışverişkoliğin İtirafları

Film dönemin günceleri furyasında çıkartılmış bir roman uyarlaması. Film filmdir diyor ve hazır zamanım yokken bu filme değineyim diyorum. Çünkü filmde anlatılacak pek bir şey yok. Zaten konu da benim ilgi alanıma girmediğinden olsa gerek pek iyi değil. Film sıradan romantik filmlerden birisi. Zaten olayı bu şekilde bağlayıp, mutlu son verilmezse filme standartları dışına çıkardı.

Rebecca Bloomwood alışveriş meraklısı genç kızdır. Sadece alışveriş meraklılığı değil, marka meraklısıdır da. Sürekli bir şeyleri alması gerektiğini hisseder indirimleri kaçırmaz. Yani aslında tüketim toplumunun bizi getirmek istediği noktadadır. Tabi Rebecca’nın bu hale gelme sebebi ona hiç bir şey almayan annesi olarak gösterilir ancak çokta inandırıcı değildir.

Rebecca artık kredi kartlarında dibe vurmuştur. Buna rağmen alışveriş yapmaya devam eder. Üstüne üstlük iş yeri kapanır işsiz kalır. İşini sevmese de tek gelir kaynağı yok olmuştur. Bu sebepten dolayı iş aramaya başlar. Amacı ünlü bir moda dergisinde çalışmaktır. Ancak rüzgar ters taraftan eser ve bir ekonomi dergisinde yazmaya başlar.

Rebecca ekonomi dergisinde rumuz ile yazar ve yazdıkları da yeni bir dönem yaratır. Çünkü herkesin anlayabileceği dilden ekonomiyi ve tutumu anlatmaktadır. Ünü alır gider. Ancak kendisinin peşinde dolanan bir borç memuru vardır ki Rebecca kredi kartlarından dolayı iyice borçlanmıştır. Yeni hayatının ilk zamanlarında şöhrete giderken ilk televizyon programına çıkar. Ancak bu memur onun gerçek yüzünü insanlara gösterince Rebecca’nın bütün geleceği mahvolur.

Bu arada tesadüfen para bozduruken tanıştığı adam patronu çıkar, üstüne üstlük o da çok ünlü bir çifttin oğludur. Adam kendi başına ayakta durmak için çalışır durur. El mahkum ikilimiz birbirine aşık olur. Kesinlikle gereksiz bulduğum sadece şu kadarla özetleyebileceğim bir film…

Yönetmen: P.J. Hogan

Senaryo:

Tracey Jackson
Tim Firth
Kayla Alpert
Sophie Kinsella (kitap)

Oyuncular:

Isla Fisher Rebecca Bloomwood
Hugh Dancy Luke Brandon
Krysten Ritter Suze
Joan Cusack Jane Bloomwood
John Goodman Graham Bloomwood

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1093908/

Yorumlar

“Confessions Of A Shopaholic / Bir Alışverişkoliğin İtirafları” için 3 yanıt

 1. La Fea avatarı

  Bunu gerçekten izledin mi oturup? Çok saçma değil miydi ya? Ben şöyle bir geçtim yani o derece.

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   evet ıkınmadan sıkılmadan 🙂 yeterki başkaları aynı duruma düşmesin diye 🙂

 2. La Fea avatarı

  Çok fedakarsın KDA 😀

Siz ne düşünüyorsunuz?