Continuum

Yıl 2077. Dünyanın yönetimi paranın yani şirketlerin elinde. Bu duruma Liber 8 adında bir grup karşı çıkmaktadır. Tabi grubun eylemelri kanlı olunca terörist ilan edilirler. Bir grup Liber 8 üyesi yakalanır ve idama çarptırılır. İdam günü geldiğinde ise garip bir şeyler olur. Orada idamı izleyen özel eğitimli güvenlik görevlisi Kiera Cameron durumu anlar ve müdahale etmek için atılır bu esnada tutuklular ile bilikte zamanda tolduluk yapar ve 2012 yılına dönerler.

Kiera başta ne olduğunu anlayamaz. Daha sonra zamanda yolculuk yaptıklarını fark eder. Ancak Liber 8 üyelerinin geçmişe bilerek geldiklerini ve ve geçmişi değiştirerek geleceği değiştirmeye çalışacakalraını öğrenir. Bu dakikadan sonra amacı Liber 8 üyelerini yakalamak ve zamanda yolculuk yapıp geriye evine dönemektir.

Bu sırada gelecekteki iletişim ve koruma sistemini bulan Alec Sadler’i tesadüfen bulur. Alec bu yazılımı yeni yapmış ve test etmektedir. Kiera sahte bir kimlikle Liber 8’i yakalamak için polisle birlikte çalışır ve bu konuda Alec ona yardımcı olur.

Dizi 2012 yılında başladı ve geçtiğimiz aylarda ikinci sezonun finalini yaptı. Ben ise arada diziyi kaynatmış ve yazmaya fırsat bulamamıştım. Dizi bilim kurgu ve zamanda yolcuğuk öğeleri içerince tabi izlememezlik yapamazdım. Sezonun ilk bölümlerinde aksiyon da yerli yerinde idi ancak bir süre sonra iyice yavaşlardı ve günümüzde geçen polisiye filmlere döndü. Arada sırada verilen gelcek ile bağdaştıtılan hikaye diziyi ayakta tutan tek şeydi.

İkinci sezon itibari ile aslında biraz daha hikayenin kurgusu değişti. Hikaye gelecek ile daha harmanlandı ve izleyenin aklında daha fazla soru işareti oluşturmaya başladı. Bu da aslında iyi dediğimiz insanları kurgulamaya, aslında geleceğin nasıl geçmişi şekillendirdiğine ve bunun aslında kurgulanmış şeyler olduğuna ip ucu vermesiyle daha da heyecanlandı.

Aslında dizi biraz daha hızlı akabilir. Bazı yerde gereksiz konular ve sahneler akışla bağlantı kurulmaya çalışılsa da diziyi uzatmaktan başka işe yaramıyor. Oysa ki aksiyon içinde kullanılacak geçmiş ve gelecek bölümleri daha da kullanılabilir.

Dizinin Kanada yapımı olduğunu hatırlatmam lazım. Benim pek bilmediğim ya da göz ardı ettiğim oyuncular var. Yeni keşiflerim de oldu tabi. Genel olarak çok iyi oyunculuklar sergilenmese de diziyi kurtaracak şekilde Ancak Kiera karakteirni canlandıran Rachel Nichols ikinci sezon itibari ile baya bir evrim geçirdi. Baya bir çöktü.

Görsel efekter çok fazla olamamkla bilrlikte olanlar da öyle olay yaratacak cinsten değil. Ancak gözede batmıyor. İkinci sezonda final müzikleri başarıyla seçilmiş. Kendi müzikleride çok kötü sayılmaz.

Ortalama bir dizi karşımızda üçüncü sezon nasıl bir ilerleyiş sergileyecek bilemiyorum. Eğer bilim kurgu, zaman yolculuğu konularına meraklıysanız izleyin derim. Sezon bir, 10 bölüm sezon iki ise on üç bölüm.

Oluşturan: 

Oyuncular:

 Kiera Cameron
 Carlos Fonnegra
 Alec Sadler
 Matthew Kellog
 Betty Robertson
 Sonya Valentine

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1954347/

http://www.showcase.ca/continuum

http://www.syfy.com/continuum

Yorumlar

“Continuum” için bir yanıt

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
    Kişisel Depresyon Anları

    Dizi dördüncü sezonda final yaptı. Üçüncü sezon hakkında bir şeyler yazmamışım ama üçüncü dünya biraz daha paralel evrenlere kayarak dizinin akışını biraz karıştırdı. Bu karışıklık diziye biraz can vermişti ama olaylar o kadar karışmıştı ki artık neyin ne olduğu belli değildi. Senaristler bunun altından nasıl kalacak diye düşünmüştüm.

    Nihayetinde 4. sezon başladı. Sanıyorum dizinin karmaşasından yapımcılarda etkilenmiş olacak ki 4. sezonun ilk bölümünden itibaren olayları çözmek için odaklanarak -tabi bunu işi biraz daha karıştırarak yaptılar- alternatif zamanlar oluşturarak bu zamanlar içerisinde dizinin temelindeki olayları hiçe sayarak farklı bir gerçeklik üzerinden olayı çözdüler. Bu sezon Cameron sürekli eve gitmekten bahseder olmaya başlamıştı. Dizinin ilerleyişi de o yönet gitmeye başlamıştı. Nihayetinde dizi işi fazla dallanıp budaklandırmadan 6. bölümde final yaptı. Beni demek ki reytingi düşen ve iyice karışan dizi final yapmak için 6 bölüm anlaşma yaptı. Ama en azından bir şeylerin sonuna bağlamış oldular diziyi.

Siz ne düşünüyorsunuz?