Cool Runnings – Üşütük Popolar

İşte buyurun size süper yaratıcı bir Türkçe film ismi çevirisi. Yani şu ismi bulanları ve kabul edip bütün piyasaya bu isimle yayanları tebrik ediyorum… Hadi üşütüğü anladık hem kışla hemde yakayı sıyırmışlıkla nitelendirebiliriz ama popo nereden çıktı bir türlü anlayamadım.

Cool Runnings eğlenceli bir film olarak çıkıyor karşımıza. Film gerçek bir olay tarafından uyarlanmış. Unutmamak lazımdır ki bir Disney filmi.

Film Jamaika’nın 1988 Calgary olimpiyatlarına o bildİğimiz atletizm sporları haricinde bobsleigh takımı ile katılmasını anlatır. Tabi bir kaç arıza bir araya gelir, kendilerine beyaz bir hoca bulur ve  çalışmaya başlarlar. İşin ilginci bildiğiniz üzre bu sporun buz üzerinde yapılması. Yani büyük imkansızlıklar dahilinde ki en önemlisi kar yok bir takımın olimpiyatlar için hazırlanmasını izleriz.


Hal böyle olunca tabi komedi ve kahkaha yakamızı bırakmaz.Jamaikalıların kendi espri anlayışlarına mı gülmemiz lazım yoksa onlara karşı yapılan esprilere mi burada fikirsiz kaldım. yani tek kelime ile eğlenceli ve azmin gücünü anlatan bir film karşımızda. Yani izlenecek gülünecek eğlenceli vakit geçirilecek bir film…


Eh yani Jamaikada olup kış sporu yapmak… Ne demeli bilmiyorum ki… BU arada unutmadan Film 1993 yapımı…

Yönetmen:Jon Turteltaub

Oyuncular:


Leon Derice Bannock (as Leon Robinson)
Doug E. Doug Sanka Coffie
Rawle D. Lewis Junior Bevil
Malik Yoba Yul Brenner
John Candy Irving ‘Irv’ Blitzer
Raymond J. Barry Kurt Hemphill

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0106611/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?