Cosi fan tutte

Mozart’ın 1790 yılı operası ile aynı ismi taşıyor, Tinto Bras’ın Cosi fan tutte adlı filmi. Tüm Kadınlar Böyle yapar diye çevrilmiş. Aslında film Opera ile hemen hemen aynı konuyu işliyor. Her ne kadar Tinto Brass kadınların böyle yaptığını savunsa da, bu durum karşısında bir çok kadının tepkisini aldığı kesin.

Film bildiğimiz Tinto Brass filmlerinin tüm özelliklerini içeriyor. Kalçalar ve göğüsler her zamanki gibi ön planda. Bu kez Tinto Brass’ın güzeller galerisine Claudia Koll‘da eklenmiş. Film 1992 yapımı. Zamanında Türk sinemalarına da gösterildiğini hesaba katarsak, üç film birden sinemalarına büyük vurgun yaşatmıştır.

Vakti zamanında ergenken filmin Show Tv’nin gece kuşağında da yayınlandığını hatırlıyorum. Tramvay sahnesi ise o dönemden aklımda kalan sahnelerden. Film kıskançlık olayına değinse de zaten amaç farklı. Ancak bu film erotik açıdan dozaj olarak daha yüksek olmasına rağmen, hikaye açısından biraz daha sönük.

Müzikler ve görüntüler başarılı şekilde kullanılmış. Filmin mekanlarını oldukça beğendim. Zaten Tinto Brass’ın mekan seçimlerini her zaman sevmişimdir. Film için aslında söylenecek çok fazla bir şey yok.

Diana ve Paolo mutlu bir evlilik sürmektedirler. Ufak tefek aşk kaçamaklarını birbirlerine anlatılar ancak bunlar hikayeden ibarettirler. Günün birinde bu hikayeleri seks düşkünü Diana gerçeğe dökünce araları bozulur. Diana aşk ve seks arasında git geller yaşamaya başlar. Bu sırada farklı erkeklerle fantezilere de yol alır.

Yönetmen: Tinto Brass

Senaryo: Tinto BrassFrancesco Costa

Oyuncular:

Claudia Koll
Diana
Paolo Lanza
Paolo
Franco Branciaroli
Alphonse
Ornella Marcucci
Nadia
Isabella Deiana
Antonietta
Renzo Rinaldi
Sig. Silvio

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0104014/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?