Creature Of Darkness

Peş peşe popüler ve iyi film yazınca bunu bünyem pek kaldırmadı. Araya bir gereksiz film sıkıştırmam lazım diye düşündüm. Bu gereksiz filmlerden biri de Creature Of Darkness. Muhtemel bir öğrenci projesi olması da olası diyeceğim ama yönetmen ve senarist Mark Stouffer‘ın 1951 doğumlu olması bunu söylemekten alıkoyuyor beni. Tabi eğitimin yaşı da olmaz diyorum. Ancak 1976’dan beri belgesel ile ulaştığını söylersek yönetmen eskilerden diyebiliriz. Bu sırada sırf yazıyı uzatmak için cümleleri nasıl uzattığımı görmüşsünüzdür.

Nasılsa kaçınılmaz sona geleceğiz giyerek filme giriş yapıyorum. Öncelikle filmde bir hikaye sorunu var. Bu soruna kurgu da eklenince garip bir hal almış. Anlatım dili de bir o kadar anlatılmamak için başarılı. Yani film hikaye, kurgu, anlatım bakımından sınıfta kalıyor. Filmde bir b-movie edası var ancak ne ne kendisi ile ne de bir başka filme dalga geçtiğini gördüm. Göze sokulan absürtlük bile yoktu  Bariz çok ciddi çalışarak çekmişler filim. Oyunculuklar çok göze batıyordu. Diyaloglar konuşalım da sessiz film olmasın edasındaydı. Görsellik ve görsel efekt konusuna girmiyorum, seksenlerin en vasat filmi bile bu konuda Creature Of Darkness’da iyidir.

Filmin anlaşılabilir hikayesi ise şöyle: Andrew rüyalarında sürekli uzaylı bir yaratığın kendisine saldırmasını görmektedir. Yaratık üç parmaklı dev pençesini sürekli ona sallamaktadır. Bu durumu arkadaşı ile paylaştığında arkadaşı bu korkularını yenmesi için, korkularının üstüne gitmesini söyler. Evlerinden uzakta bir ormana kap yapmaya giderler. Burada kamp yapmak için bir başka ekip ile karşılaşırlar. Kızlı erkekli bu ekibinde kendi içlerindeler sorunları vardır.

Hava karardığında garip şeyler olmaya başlar. Ekiptekiler yavaş yavaş ortadan kaybolur. Olayı biraz araştırdıklarındaysa Andrew’in rüyalarındaki yaratıkla baş başa olduklarını görürler. Catcher denen bu yaratık bir avcıdır ve insan numuneleri toplamaktadır .Andrew rüyalarından dolayı olaya vakıftır ve gurup içerisinde hoşlandığı kız da Catcher tarafından yakalanınca korkularının üzerine geçer ve kızı kurtarmaya girişir.

Bir orman altı, yedi kişi, bir maske ile çekilmiş korku, gerilim, bilim kurgu filmi Creature Of Darkness. Tabi ne kadar korkar, gerilir, bu filme bilim kurgu dersiniz bilemeyeceğim ama elimizdeki malzeme bu. Aslında ben özetle uzak durun derim.

Yönetmen – Senaryo: Mark Stouffer

Oyuncular:

Ryan Judd
Eric
Sanoe Lake
Gina
Matt Lattimore
Major Victor Devorshak
Matthew Lawrence
Lance
Fernanda Romero
Heather
Devon Sawa
Andrew
Phil Van Tee
The Catcher

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0475970/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: