cumalar ve kaoslar…

İnsanların koşuşmalarından anlarsınız. Cumalardır insanın kanına işleyen günler Ademden buyana önemli bir özellik taşır, rivayetler bütün önemli olayların Cuma günü gerçekleştiğini belirtir, eğer bir gün kopmaya karar verirse kıyamete Cuma günü kopacaktır.

Cuma bir avın yakalanabileceği en verimli gündür. Akşam saatlerinde insanların işlerinden hafta sonunun verdiği dirginik ve serbestlikle çıkması kaynayan sokakların güne zenginlik katan görünümünü yansıtır. Sokaklara biraz uzaktan baksanız Dallinin bir resmiyle karşılaşabilirsiniz. Bir mercekle baktığınızda ise gerçek bir yüzle.

Tüketim toplumunun gereksinimlerinden birir Cuma, zira harcama potansiyelinin çok yaşandığı, savurma zihniyetinin benliklerde yayılmaya başlayan konusunun egemen hale gelmesi gereksinim üzeri harcamaların kombine edilmiş yaşamsal halidir.

Cumalar satın alma gücünün sınırsızladığı günlerdir. Münübüste söförün üç dakika önündeki hat arkadaşını arayıp başka gruplaşmanın üçersinde rol alan diğer şöfmrün hakkında talimat vermesiyle eş değerdir. “Bursalı arkada, üç araba hemde üstüme çıkacak nerdeyse.İçerside tıkabasa!” Akış içersinde lüks alışveriş mağzalarının poşetleri geçer önünüzden ayakta durduğunuzda görebildiğiniz tekşey poşete tutunan bir el ve poşetin yerle arasında kalan genlelikle siyah kadife çizmeler geçirilmiş ayaklar olur. Bir kadının dışarı çıkabilmesi için gereli olan önemli şeylerden biridir bu aksesuar. Küçük bir ayrıntı gibi gözüksede o poşet kendine güveninin kanıtıdır. Her insan kendisi için iyi olanı ister, bu poşet ve ayağa geçirilmiş zanginlik abidesi görünümler sadece insanları kaçırmanın yada belli bir tabakaya mensup insanların kullanabilirliğine açık olduğunu kanıtlaması açısından gereklidir. Yol boyunca insanları izlersiniz. Ne düşündüklerini anlamakm için çaba sarfedersiniz. Evler, arabalar, kıyafetler, mallar, mülkler sonuçta herşey bir şeye dayanır sürekli itip tiksinip reddedip yaptığımız şeye…

Duran bir arabandan inen bir kadının baklava dilimli ince kilotlu çorabının, dilimlerini hizaya getirmeye çalışması esanasında ortaya çıkan manzara, ellerinin sincap tüyü denerek satılmış çizmesinin boğazından fışkıran tüylere deymesi onlarca şeyin prtresini çizmenize yarar. Yüzünüz kızarır, yutkunursunuz, boğazınızda bir tükrük küçük çaydaki bir balığın oltaya yakalanmasındaki dehşet panik ve acıyla eş dğerdir. İnsanların sizi izlediğinden korkarsınız. Oysa herkes aynı şeyi izler ve herkes aynı şeyi düşünür. Düşünülen şey gerçekleşmiştirde.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?