Da Vinci’s Demons

Yazmayı sürekli erteledim ama 2013’ün en iddialı dizilerinden biriydi Da Vinci’s Demons. Tabi hala iddiasını sürdürmekte. Geçmiş zaman eki kullanmam ilk sezonun bitmesinden kaynaklı. İlk bölümle hızlı bir giriş yaparak finalini de aynı şekilde yaptı. Gerçi sekiz bölüm olması hikayenin hızlı gelişmesine bu şekilde de merak etmesine sebep oldu. Filmin kurgusu gayet başarılı.

Dizinin yaratıcısı . Kendisini başarılı filmlerin yapımcısı, yönetmeni ve yazarı olarak görüyoruz. Bu sebepten dolayı dizinin akışının ve kurgusunun başarılı olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa işin bu boyutunu yutmuş bir isim var dizinin arkasında. 

Da Vinci’s Demons tarihi bir fantezi olarak tanımlanıyor. Leonardo Da Vinci’nin 25 yaşındaki haki kurgulanmaya çalışılmış dizide. Bilgiye erişim isteği, keşifleri ve başından geçen kurgusal olaylar başarılı bir şekilde anlatılmış.

İlk sezon itibari ile, Hayat Ağacı, Kabala, ölüm ölümsüzlük üzerine hikaye bilinmezliklerle devam ediyor. Kalan sezonlarda da bu bilinmezliği devam edeceği aşikar. Tabi Da Vinci bu mistik olaylarla ilgilenirken aynı zamanda hayatın gerçekleri ile de yüzleşip Milano da askeri mühendislik yapmaya başlıyor. Tabi o döneme göre Da Vinci dinsiz olarak ilan edilmiş.

Tabi hikaye iyi ilerliyor ama, hikayenin oldukça güncel kurgulanması biraz dizinin tadını kaçırıyor. Başlarda iyiydi ama son bölümlere yaklaşıldığında, dalgıç giysisi, fotoğraf makinesi yapılması. Kazıklı Voyvoda’ya ziyaret bana garip geldi Tabi dizi bu şekilde garipliklerle alıp başını giderken, hikayenin kurgu olduğunu unutmamak izlenime zevk katıyor. Aslında işleri biraz daha karıştırdıklarında daha iyi bir hal alacaklardır.

Oluşturan: 

Oyuncular:

 Leonardo Da Vinci
 Lucrezia Donati
 Lorenzo Medici
 Clarice Orsini
 Giulino Medici
 Nico

Linkler:

http://www.starz.com/originals/davincisdemons

http://tr.wikipedia.org/wiki/Da_Vinci%27s_Demons

http://www.imdb.com/title/tt2094262/

Yorumlar

“Da Vinci’s Demons” için bir yanıt

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı

    Dizini ikinci sezonu da geçtiğimiz günlerde bitti. Dizi bence ilk sezona göre biraz daha doz düşürmüş olsa da yine de keyifle izlenebilir bir şekilde devam ediyor. Bu sezon daha çok iktidar oyunları ile geçti. Yaprak kitabı için verilen savaş boş çıktı ama Da Vinci annesini bulma yolunda büyük bir adım attı. Hatta sezon sonuna doğru annesini de Osmanlı Donanması içerisinde esir olarak buldu. Tabi hikaye 3. sezona kalmış oldu.
    Aslında bence sezon finali yapacak bir yerde durmadı dizi. Ancak sonucun ne olacağını göreceğiz.
    Bizim tarafımızdan dizinin en çok eleştiri alan kısımları da Osmanlıların işe garip bir şekilde dahil olmasıydı. Biz beğenmedik belki bu durumu ama adamlar yapmış. Yapacak bir şey yok.

Siz ne düşünüyorsunuz?