Dark Skies

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda  var. Stewart aynı zamanda filmin senaristi. Kendisini bir çok iyi filmin özel efektçisi olarak görürken Legion ve Priest filmlerinin de yönetmeni olarak tanıyoruz. Dark Skies ise bu iki filme göre daha az aksiyonlu ancak daha gerilim yüklü bir film.

Film bir çok klişeyi içinde barındıran buna rağmen korkutma hissini demeyeyimde ürpertme hissini başarıyla yerine getiren bir film olma özelliğine sahip. Son dönemde gerçektende gerebilen sayılı filmlerin arasında. Buna başlıca neden gizemini son dakikaya kadar korkuyor olması. Tabi bu da sürükleyiciliğini arttırıyor filmin. İzlenmesi keyifli hale geliyor.

Öncelikle belirtmek lazım ki film sıradan bir kötü ruh filminin sahip olduğu işleyişte geçiyor. Çocuğun bilmediği oyun arkadaşları, ne olduğunu hatırlamadan yaptığı işler, evdeki garip olaylar, kuşların eve çarpması… vb bir çok klişe sahneyi içinde barındırıyor. Ancak bunu bir bilim kurguya bağlamayı, korku filmlerindeki klişeleri başarılı bir şekilde kullanmayı iyi başarmışlar. Bu sebepten dolayı filmde hiç bir şey çok fazla göze baymıyor.

Benim senaristlerin ailenin bilinçsizliklerine karşı vurdumduymaz tavırları sinirime dokunmaya başladı. Sanıyorum Amerikan toplumunun büyük çoğunluğu film izlemiyor ya da araştırmıyor. Ne bileyim ben çocuğun başına gelen şeyleri görsem dakikasında bir şeyden işkillenirim ama dizim filmdeki ailemiz sallamıyor bile. Evin ortasında eşyalar asılı duruyor çocuğa bunu sen mi yaptın diye soruyorlar.

Bu gibi gariplikler diz boyu. Olmayacak şeyler için çocukları zanlı gibi göstermek filmin en can sıkıcı kısmıydı. Bunlar haricinde hikayenin aile kısmı oldukça gerçekçiydi. Mutlu bir aile işin içine paranın girmesiyle bozulan mutluluklar, başlarına gelen garip olaylar yüzünden karı koca arasındaki fikir ayrılıkları iyi işlenmiş. Ancak neden kişiler birbirlerine inanmakta bu kadar zorluk çeker bilemem.

Filmde içime sinmeyen oyunculuklardı. Sanki karakterler ya da onları oynayanlar biraz yapaymış ve sanki sonradan oturtulmuş gibi geldiler. Bu da filme zaman zaman adapte olmamı zorlaştırdı. Erkek karakter bir yerde iyiydi ama kadın karakter filmin sıradan görüntüsüne olan inancımı zorladı. Film öyle fazla efektlere yer bırakmadan bilinmezlik unsurunu ön planda tutarak iyi bir şekilde ilerliyor.

Belirttiğim gibi aslında film ruh görünümü verilmiş bir uzaylı filmi. Çünkü uzaylılar birden belirip yok oluyor, fiziksel olarak pek ortalıkta gözükmüyor. Bir diğer hoşuma giden olay ise, uzaylılarla çok didişmiş adama yardım amacı ile gitmeleri ve adamın onları eli boş geri göndermesi. Sonuçta kahramanlığa soyunmaktan  çok yapacak bir şey yok modunda davranılması farklıydı ve bu hoşuma gitti.

Daniel ve Lacy Barrett uzun süredir evlidirler ve bu evliliklerinden Jasse ve Sam adında iki çocukları vardır. Daniel işinden kovulmuş ve iş aramaktadır. Bu sebepten dolayı evde gerginlik vardır. Bir süre sonra evde garip bir şeyler olmaya başlar. Bunu Sam’a bağlarlar çünkü onun konuştuğu hayali arkadaşları vardır. Lacy bir kaç kez evde olan gariplikleri yaşar. Bunu Daniel ile paylaştığında adam ona inanmaz.

Ancak zamanla bütün aileye bir şeyler olmaktadır. Zaman kayıpları yaşamaya başlarlar. Jasse ise tüm bu olaylar ve ailesinin tavrı yüzünden ergen olması sebebi ile atarlanır. Bir süre sonra Daniel’de ende garip bir şeylerin olduğuna inanır ve eve kamera kurar. Kameralarda garipliği fark eder.

Araştırmaya koyulurlar ve bu gizemli olayların sebebini uzaylılar olduğunu öğrenirler. Yardım için bir adama giderler. Adam bu işin Griler tarafından yapıldığını öne sürer. İnsanlar üzerinde deney yapmaktadırlar ve çocuklarından birini alacaklardır. Daniel ve Lacy çocuklarını kurtarmak için ellerinden geleni yapar büyük bir savaş verirler.

Film konusu, gelişimi, korkuturum diye bağırmaması sebebi ile izlenebilecek ve kısmen de olsa geren bir film. Son dönem izlenmesi gereken filmler arasında. Korku filmi midir, korkulur mu emin değilim ama başarılı bir gerilim filmi. Merak uyandırıcı, sürükleyici, sinir edici. İzlenmeli bence.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Lacy Barrett
Daniel Barrett
Jesse Barrett
Sam Barrett
Edwin Pollard

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2387433/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?