Dark Touch

2013 yılında çekilmiş ve korku filmi olarak sınıflandırılmış bir film Dark Touch. Ancak her zaman ki gibi film korkunu yanına pek yaklaşamıyor. Filmin en güzel kısmı hikayesi. Hikayeye baktığımızda kamu spotu gibi bir şey çıkıyor karşımıza ancak her şey o kadar alelade ortaya konmuş ki izlediğinden pek bir şey anlamıyorsunuz. Aslında anlıyorsunuz ama bir çok kısmı anlamlandıramıyorsunuz. Hikaye biraz eksik kalıyor gibi.

Filmin senaristi ve yönetmeni . Bu ismi Ne Te Retourne Pas ve 8 femmes‘in senaryosundan tanıyoruz. Bu film de Ne Te Retourne Pas’a yakın olmuş. Onun gibi farklı bir konuya ancak onun gibi derli toplu bir yapıya sahip değil. Marina de Van, Dark Touch’ın senaryosunu kendisi yazmış sanıyorum ufak bir yardım ve düzenleme alsaydı daha az soru işareti ile son bulabilirdi film.

Film oldukça hareketli başlıyor. İlk dakikasında evet fena bir film çıkmayacak karşımıza diye düşünüyorsunuz. bu arada belirtmem lazım ki film kötü değil sadece eksik ve biraz havada kalmış.

Çekirdek bir ailede gece yarısı Niamh adındaki küçük kız koşarak kaçmaya başlar ve yan komşulara sığınır. Ailesi onu alır ve evlerine götürür. Ancak bir kaç gece sonra bilinmeyen bir güç tarafından ev talan edilir ve Niamh’in anne ve babası feci halde can verir. Niamh elindeki küçük kardeşi ile bir dolaba saklanır. Sabah polisler onu bulduğunda küçük kardeşi havasızlıktan ölmüştür. Hayatta sadece Niamh kalmıştır.

Polis sosyal işler tamamlanana kadar Niamh’in komşuları Gain’ler de kalmasına izin verir. Niamh, Gain’lerin kanserden ölen kız çocuklarının arkadaşıdır ve aile onu evlat edinmek ister. Niamh yeni evinde yaşamaya başladığında Gain’ler ona iyi davranır. Ancak küçük kız yaşadığı şokun da etkisi ile her şeyden uzak tek başına takılmaktadır. Okulda da ailesini öldürdü diye çocuklar tarafından alay edilmektedir.

Niamh bir gün evde dolapları karıştırır ve Gain ailesinin ölen çocuklarının resmini bulur. baba Lucas ona resimleri karıştırdığı için öfkeli davranır. Bir kaç gün sonra istemeden de olsa anne Nat, Niamh’a tokat atar. Kız içine daha da kapanmıştır. Bir süre sonra geceleri kaçmaya başlar. Bir gece sınıfında herkesin alay ettiği çocukların evinin önüne gider çocuklar burada anneleri tarafından şiddete uğramaktadır. Niamh onları kurtarır ve kadını öldürür.

Tabi burada Niamh’in güçleri olduğundan bahsetmedim. Filmde aynı şekilde bunu bir sırmış gibi saklıyor ve bir türlü tam anlamıyla açığa çıkartmıyor. Niamh aslında tüm yaptıklarını istemsiz olarak savunma amaçlı yapıyor. Bir yerden sonra Niamh ister istemez kendini korumaya başlıyor.

Burada aslıda tam belli edilmese de Niamh’in ailesi tarafından şiddete ve tecavüze uğradığını anlıyoruz. Niamh’ta kendini tüm bu olanlara karşı korumaktadır. Niamh Gainlerin ölen kızının resmini aldığında onunda şiddete uğradığını düşünmektedir. Resimlerde iki ailenin de yakın olduğunu görür. Niamh’ın babası aslında ölen küçük kızında doktorudur.

Niamh ailesi tarafından şiddete ve tecavüze uğramıştır. Ölen kızın doktoru olan babası da o kıza tacizde bulunmuştur. Gainler her ne kadar Niamh’i sosyalleştirmeye çalışsa da arkadaşlarının onun hakkındaki yorumları tavırları onu etkiler. Niamh bir gece tüm çocukları okul binasına sokar ve binayı tıkarak hepsini öldürür. Aynı şekilde Gainleri de öldürür.

Filmde anlam veremediğim nokta final oldu. Gainler kıza iyi davranmıştı kız heden onu öldürdü. Bir de çocukları okula toplayıp öldürmenin amacı neydi? Onlar kötü bir ebeveyn olacakları için mi, yoksa ebeveylerinden onları kurtarmak için mi?

Film fena bir konuya sahip değil ama o kadar üstü kapalı gidiyor ki tam anlam veremiyorsunuz. Aslında her şey ortada ancak yönetmen ısrarla bir şeyleri saklamaya söylememeye gayret etmiş. Bu da filmin izlenme kalitesini düşürmüş. Ne Te Retourne Pas yanında da film sönük kalmış. Oyunculuklar iyiydi, özellikle Niamh rolündeki küçük Missy Keating fena bir performans sergilememişti. Ben kamera yönetimini sevdim.

Çocuk istismarını ele almış bir şeyler anlatmaya çalışmış izlense de olur, izlenmese de tadında bir film.

Yönetmen – Senaryo: Marina de Van

Oyunuclar:

Missy Keating
Niamh
Marcella Plunkett
Nat Galin
Padraic Delaney
Lucas Galin
Charlotte Flyvholm
Tanya Collins
Stephen Wall
Mathew Collins

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2328549/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?