Daybreakers

Bildiğimiz vampir filmlerinden farklı bir vampir filmi olarak çıkıyor Daybreakers karşımıza. Tüm vampir filmlerinde alıştığımız klişeler bu filmde de mevcut ama bir şekilde konusu itibariyle filmi kurtarıyor. Hikaye iyi düşünülmüş, ayrıntılara yer verilmiş ama yapılan ufak tefek hatalar filmin çok iyi olmasını engelliyor. Herhalde bu da yönetmen ve senarist Michael SpierigPeter Spierig kardeşlerin biraz egoist davranıp dışarıdan fikir almamalarından kaynaklanıyor.

Film 2019 yılında geçiyor. Büyük bir salgın sonrasında insanların çoğu vampire dönüşmüştür. Tüm sosyal yaşamlarını da bu şekilde geliştirmişlerdir. Salgın ve savaşlar sonunda iki ülke kalmıştır. Birinde vampirler diğerinde ise insanlar yaşamaktadır. Vampirler sosyal yaşantılarına devam ederken bir sorun vardır ki artık yiyecekleri kalmamıştır. Bir grup insandan hükumet fabrikalarda kan depolamaktadır ama kaynaklarda tükenmektedir. Bunu üzerine yapay kan üzerine çalışmaya başlarlar. Çalışmanın balında da Edward Dalton adında bir doktor vardır.

Edward Dalton araştırmalarına devam etmektedir ama bir türlü sonuca ulaşamaz. Yaptığı deneyler vampirlerin ölmesine sebep olur. Bir gün evine dönerken bir grup insanla karşılaşır vampir kuvvetlerine karşı bu insanları korur. Edward insan kanı ile beslenme taraftarı değildir. Kurtardığı bu insanlar daha sonra ona yardım için gelir. Edward yardımı kabul eder ve katıldığı insan topluluğu içinde vampirken tekrar insana dönüşen birini görür. Nasıl dönüştüğünü anladığı zaman bunu kendi üzerinde dener. Ancak vampirlerin saldırısına uğrarlar.

Vampirlerin başkanının amacı ise insan bölgesine saldırıp tüm insanları besin için rehin almaktır. Edward bir panzehir olduğundan bahseder ancak vampir yönetimi bunu istemez. Panzehir ise tekrar insan olan vampirlerin kanıdır. Edward ve arkadaşları vampirlere karşı savaşmaya başlar.

Film konu olarak başarılı. Renkleri aksiyon dozunu sevdim. Ama zaman zaman gereksiz yere düşen sahneler ve sohbetler insanı sıkma noktasına getirebiliyordu. Filmde sahne geçişlerinde kopuklar vardı. Aynı şekilde kurgu da çok tatmin edici değildi.  Vampirlerin insana dönüşmesi olayı oldukça yaratıcı olmuş. Bir buçuk saatlik filmin süresi ancak anlattıkları 15 dakikada bitince geri kalan biraz hikaye gibi duruyor.

Yönetmen kardeşleri benim de çok sevdiğim Undead filminden tanıyoruz. Bu film Undead’den daha sağlam yere bassa da ben ondan aldığım izleme zevkini alamadım. Yinede bu iki kardeşin doğru yolda gittikleri aşikar. Özetlemek gerekirse, konusu bakımında izlenmesi gereken bir film. Bilinenlerin dışında bir yapım.

Senaryo – Yönetmen: Michael SpierigPeter Spierig

Oyuncular:

Ethan Hawke
Edward Dalton
Willem Dafoe
Lionel ‘Elvis’ Cormac
Sam Neill
Charles Bromley
Claudia Karvan
Audrey Bennett
Michael Dorman
Frankie Dalton
Isabel Lucas
Alison Bromley

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0433362/

http://daybreakersmovie.com/

One comment

  1. Pingback: Predestination | Kişisel Depresyon Anları

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: