Deep Throat

Uzun süre yazsam mı yazmasam mı diye bir köşede bekletmiştim bu filmi. E her telden film yazıp filmler arası ayrım yapmak bana yakışmaz. Öyle ki bu film zamanında büyük sansasyon yaratmış.

Film 1972 yılında çekilmiş. Filmin senarist ve yönetmeni Gerard Damiano. Film FBI listesine göre Amerika’da tüm filmler arasında en çok izlenen üçüncü filmmiş. Zamanında sinemalarda bir çok iyi filmi gişe bakımından sollamış. Tabi bu kazançtan ne yönetmen ne de filmin başrol oyuncusu nasiplenebilmiş. Filmin bütçesini veren mafya, tüm parayı götürmüş.Filmin isminin Amerika’daki bir skandala da anılması ününü attırmış tabi.

Parayı götüren mafya olmuş ama kahrını çeken yönetmen olmuş. Linç edilme girişimleri, atılan dayaklar, yargılanma süreci, sınır ve eyalet dışı edilmesi cabası. Filmin dramatik yönü ağırlıkta ancak o kısıma girmeyeceğim. Filmi hardcore pornonun öncüsü sayılarak kült filmler arasında yerini aldı.

Film 1972 yılında sadece erkeklerin hazzına göre değil, kadınların hazzına göre şekilleniyor. Film bunun üstüne kurulu. Çünkü filmin tümü kadının mutlu olmasına odaklı. Filmi günümüzle kıyasladığımızda biraz sönük kalabilir. Klasik görüntüler, renkler özellikli olmayan bir çekim karşımızda. Şimdi ile kıyasladığımızda belki baş rol oyuncusu Linda Lovelace‘i bile başarılı bulmayabiliriz ama dönem için büyük bir iş başarmış.

Linda evlenmek isteyen ama cinsel sorunları olan bir kadındır. Arkadaşı Helen’den yardım ister, o da Linda’ya bu konuda uzaman bir doktor önerir. Doktor, Linda ile seanslara başlar. Muayene sırasında doktor Linda’nın klitorisinin boğazında olduğunu fark eder. Bu durum onu şaşırtır. Linda evleneceği adamı bu şekilde kendini aramaya başlar. Kendini mutlu edecek adamı arar.

61 dakikalık eğlenceli diyaloglar ve başarılı müzikler bulunmakta filmde. 2005 yılında Inside Deep Throat adında oyuncuların ve yönetmenin yaşadıkları dönemin durum ve baskısını da anlatan bir belgesel yapılmış. 

Yönetmen – Senarist: Gerard Damiano

Oyuncular:

Harry Reems
Dr. Young
Dolly Sharp
Helen
Bill Harrison
Mr. Maltz
William Love
Wilber Wang
Carol Connors
Hemşire
Bob Phillips
Mr. Fenster
Linda Lovelace
Linda

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0068468/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?