Defendor

Filmi izlerken aslında biraz da Syoo-peo-maen-i-sseo-deon Sa-na-i gelmedi desem aklıma yalan olur. Ancak film onun kadar etkileyici ve komik değil ama vermek istediği mesajı da yerine ulaştırmış. Tabi kıyaslamaya girmemek lazım, filmler sadece ana fikir olarak birbirlerine benziyor.

Filmde biraz tür karmaşası mevcut. Filmin gişe amaçlı yapılmadığı belli. Toplumsal bir olayı irdeliyor. Karakterler olsun oyunculuk olsun oldukça başarılı. Ne yazık ki filmdeki bir eksik olayların çok yavaş ve sıkıcı ilerlemesi… Hatta filmin başlarında bu nasıl bir saçma film diye aklınızdan geçiriyorsunuz. İlerleyen dakikalarda ise film sizi kendine çekiyor. Filmde Woody Harrelson başarılı bir oyunculuk çıkarmış.

Arthur bir fahişenin oğludur. Annesi bir gün gider ve bir daha geri dönmez. Arthur dedesi tarafından büyütülür. Yıllar sonra tek başına  ve kimsesiz kalmıştır. Küçüklükten beri okuduğu çizgi romanların etkisinde kalmıştırda. Annesinin kaptan endüstri tarafından öldürüldüğünü düşünmektedir. Bu sebepten dolayı, gündüz yol işçisi gece ise azılı suçlularla savaşan Defendor adında bir süper kahraman olur. Tabi kendi çapında bir kahramandır. Suçların kaynağı olduğunu düşündüğü kaptan endüstriyi bu şekilde aramaya devam eder.

Arthur kendi başına yaşarken aslında hiç bir sorun yoktur. Küçük taarruzlarla küçük adamlarla başa çıkar. Polisin de kendisinden pek haberi yoktur. Olanlarda zaten deliliğine vermektedir. Taki hayatına yine sokakta telekızlık yapan bir kız girene kadar. Bir süre sonra beraber çalışmaya başlarlar ancak kızın babasına olan gıcığı onun hapse girmesine sebep olur… Defendor’u bu durduramaz elbet. Kaptan endüstrinin peşini bırakmaz. Büyük bir kaçakçılığın haberini alır ve müdahale etmeye gider…

Aslında filmde süper kahraman olmak için öyle güzlere gerekmediğini gösteriyor bize. Sadece iyilik adına bir şeyler yapmak insanın kahraman olmasına yetiyor. Bence başarılı bir film. Ancak abartılacak destansılaştırılacak kadar iyi bir film değil. Filme kara komedi diyebiliriz. Öyle kahkahalarla gülmeyi beklemeyin. Gülümsetiyor.. Başarılı dram içinde biraz soft kalmış. Yani arada bir film…

Yönetmen ve Senarist : Peter Stebbings

Oyuncular:

Woody Harrelson Arthur Poppington / Defendor

Elias Koteas Chuck Dooney
Michael Kelly Paul Carter
Sandra Oh Dr. Ellen Park
Kat Dennings Kat Debrofkowitz

Clark Johnson Captain Fairbanks
Lisa Ray Dominique Ball

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1303828/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: