Defiance

Syfy kanalının 2013 yılında yayınlamaya başladığı bilim kurgu dizisi Defiance. Ne yapsam ne etsem bir dizi bulsam bilim kurgu olsun diye izlemeye başladığım dizilerden biri. Küçük bir araştırmadan sonra da fena olmadığını gördüm ve okudum. Hemen paçaları sıvadım. İlk sezon 12 bölümdü ve üç gün gibi bir sürede izledim.

Tabi şimdi üç gün gibi bir sürede izledim deyince dizi çok iyi sürükleyici diye düşünmeyin. Tamamen dizide bir şeyler olur da karşıma farklı bir şeyler çıkar diye oturdum izledim. Ne yazık ki sezon sonuna kadar bir şey olmadı. Son bölüm merak içinde bırakarak sezon finali yaptı.

Şimdi Amerikan fantastik / bilim kurgu dizilerinin mantığını çözmüş durumdayım. Sen o kadar bütçeye, masraf yap, gerip karakterler diller oluştur, sonra bunları al bir mekana topla sosyal mevzuları içeren klasik suçlu polis hikayesine çevir işi. Son dönem yapılan tüm bilim kurgu ve fantastik filmlerde aynı hikaye mevcut. (Bakınız: Falling SkiesThe Walking Dead) Bu dizinin de bunlardan farkı yok.

Hikaye yakın gelecekte geçmekte. Bu sebepten dolayıdır da biraz inandırıcılığını yitirmekte. Bu sebepten kurgu tam olarak otutturulamamış. Dünya uzaylılar tarafından saldırıya uğramış ve tabiri caiz ise yerle bir edilmiştir. Bu sırada bazı uzaylı ırklar da dünya üzerine gelmiş yerleşmişlerdir. Bizim hikayemiz ise Defiance denen toplulukta geçmektedir. Burada uzaylılar ve insanlar eşit olarak yaşamaktadır. Gerçi biz insan olarak eşit ve barış içinde bir türlü yaşayamadık dünyayı istila eden uzaylılarla nasıl yaşıyoruz merak ediyorum. Hemde 30 yıl gibi kısa bir süre içerisinde.

Defiance maden bakımından zengin bir bölgedir ve dünya birliği devleti tarafından buraya göz konmuştur. Bu devleti bir nevi kapitalist bir devlet olarak düşünebiliriz. Amaç aslında insanları sömürmek, belli bir kesimin ferahını sağlamaktır. Hikaye de Defiance’ın ele geçirilmesi için yapılan oyunları içerir.

Tabi tek hikaye bu değildir. Aynı zamanda hikaye eski asker Lawkeeper Joshua Nolan ve onun evlat edindiği Irathient ırkından olan kızı Irisa etrafında da döner. Nolan ve Irisa kendi çaplarında küçük hırsızlıklarla hayatlarını geçirirken Defiance’a sığınırlar. Burada Nolan’a, başkan tarafından polis unvanı verilir ve Nolan ile Irisa, Defiance’daki olayları çözmeye başlarlar. Burada hikaye klasik polisiye ve politikaya dönerek devam eder.

Hikayenin gizem kısmı ise Irathient halkı ve Irisa üzerinde yoğunlaşmakta. Uzaylılar tarafından aranılan bazı taşlar Irisa’nın bedenine yerleştirilmiştir. Bu sebepten dolayı Irisa seçilmiş kişi olarak görülmektedir. Ancak bunu da bile bir kaç kişi vardır. Yani on iki bölümlük hikaye tam olarak bu ayrıntılara girmezken daha çok toplumsal olaylara odaklanıyor.

Tabi diziye başladık bize de izlemek düşüyor. Umarım ikinci sezon Irisa’nin hikayesine biraz daha fazla değinilir ve artık bildiğimiz ve patladığımız sosyal dramdan kurtuluruz.

Yönetmen: Michael NankinAllan KroekerAndy Wolk

Senaryo: Kevin MurphyRockne S. O’BannonClark PerryMichael Taylor

Oyuncular:

Grant Bowler
 Chief Lawkeeper Joshua Nolan
Stephanie Leonidas
 Irisa
Graham Greene
 Rafe McCawley
Dewshane Williams
 Tommy LaSalle
Julie Benz
 Mayor Amanda Rosewater
Jessica Nichols
 Bertie

Linkler:

http://www.defiance.com/

http://www.imdb.com/title/tt2189221/

Yorumlar

“Defiance” için bir yanıt

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı

    İkinci sezon yine politik olayların fazla olduğu bir sezon oldu. Dünya devleti Defiance’a el koydu ve yönetimi devraldı. Bizimkiler aynı görevlerine devam etmeye başladılar. Tek fark başkan kardeşinden kalan genel evi idare etmeye başladı. İkinci sezonun sonlarına doğru biraz daha bilim kurgu gördük. Zaten yorumlarda da artık herkes bilim kurgu görmek istediğini belirtmiş dizinin sayfasında. Irisa odaklı geçen ikinci sezonun son bölümleri bence en başarılı bölümlerdi.
    Ancak dizinin sezon finali final gibi oldu. Üçüncü sezon muallakta ama biterse de havada kalmayacak.

Siz ne düşünüyorsunuz?