Den osynlige

2002 İsveç yapımı bu filmin yönetmenlik koltuğunda Joel Bergvall ve Simon Sandquist gözümüze çarpıyor. Film Mats Wahl‘ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Uyarlayan isim ise Mick Davis. Den osynlige başarılı bulduğum filmler arasında. Öyle ki bu filmi Amerikalılar da başarılı bulmuş ve 2007 yılında David S. Goyer bu filmi The Invisible adı ile tekrar vizyona sokmuş.

Niklas derslerinde başarılı bir öğrencidir. En büyük hayali, yazar olmaktır. Ancak baskıcı annesi onun yazar olmasını istemez. Niklas, ne yapıp eder, yurt dışındaki bir okulun seçmelerine katılmak için uçak bileti alır.. Ancak annesi ile tartışması yüzünden yurt dışına gidemez.

Geceyi bir partide sonlandırır. Tüm hayalleri bitmiştir. Bu arada şehirden gece ayrılacağını düşünen en yakın arkadaşı, okulun belalı kızı Annelie’ya kendi paçasını kurtarmak için polise onu Niklas’ın ispiyonladığını söyler.

Annelie, Niklas’ı yakalar arkadaşlarınında yardımıyla onu iyice döver. Öldüklerini anladığı anda bırakırlar ve Niklas’ın cesedini, bir yere gömerler. Niklas birden bire sapa sağlam karşımıza çıkar. Ancak onunla birlikte bizde onun ölü olduğunu anlarız. Asıl hikaye buradan sonra başlar… Niklas kendisini öldürenin peşinde koşar…

Bu filmi diğer filmlerden ayıran özellik ise Niklas’ın intikam peşinde koşmamasıdır. Hatta kendini öldüren Annelie karşı bir şeyler de hissetmeye başlamasıdır. Niklas bir gün odasında beklerken cama bir kuşun çarptığını görür. Kuş çarpar çarpmaz odanın içine girmiştir. Cama bakar ancak orada kuş can çekişmektedir. Kuş tamamen öldüğü anda odadaki kuşta kaybolur. Niklas buradan ölmediğini anlar ve kendini kurtaracak birilerini bulmaya çalışır.

Onu tek duyan hissedebilen vicdana azabı çeken Anneliedir. Ona bedenin yerini söylemesi için baskı yapar, ancak bir süre yanıt alamaz. Ancak ceset koydukları yerde de değildir. Annelie nerede olduğunu da bilememektedir cesedi birisi olduğu yerden kaldırmıştır. Annelie den şüphelenir herkes ama o delildir gesedi kaldıran.

Fİlmin kısaca konusu böyle finalde elbet ceset bulunuyor ancak beklediğimiz mutlu son karşımıza çıkmıyor. Belkide en iyisi bu.

Her ne kadar filmde atlanmış ve eksik gözüken noktalar olsa da gerçekten kurcu ve işleyiş bakımından başarılı bir film.

Linkler


Gustaf Skarsgård Niklas

Tuva Novotny Annelie

Li Brådhe Kerstin
Thomas Hedengran Thomas Larsson

David Hagman Peter

Pär Luttrop Marcus

Francisco Sobrado Attis
Joel Kinnaman Kalle
Jenny Ulving Sussie

Anna Hallström Marie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0298491/

http://en.wikipedia.org/wiki/Den_Osynlige

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?