Deo Web-toon: Ye-go Sal-in

Deo Web-toon: Ye-go Sal-in (더 웹툰: 예고 살인 / Killer Toon) korku bakımından pek tatmin etmese de konusu bakımından bana oldukça farklı geldi. Gerçi bu tarz hikaye daha önce film hatta dizi yapılmıştı ama sanıyorum benim çizgi ile gerçeklik arasındaki geçiş fantezileri her zaman hoşuma gitmiştir. Bu filmde benim bu zevkimi başarıyla karşılıyor.

Hikaye asıl olarak web mangaları yapan şirkette başlıyor. Sitenin editörü bir çizerden son hikayesini beklemektedir. Bu esnada firmada kimse yoktur. Yeni hikaye gelir ve editör incelemeye başlar. Editör hikayede kendi geçmişi ile ilgili şeyler olduğunu görür. Yazarı arar ama ona ulaşamaz. Hikayenin sonuna doğru öldüğünü görür ve o dakikadan sonra hikayede gördükleri bire bir olmaya başlar ve kadın ölür.

Polis soruşturmaya başlar. Dışarıdan kimse gelmemiştir. Son telefon görüşmesini de çizer ile yapmıştır. Tek şüpheli o gözükmektedir. Ancak çizer nerede olduğunu ispat edememekle birlikte onun bu cinayeti işlemesinin pek imkanı yoktur.

Tabi biz izleyici olarak bu hikayelerin bir hayalet tarafından geldiğini düşünürüz ama aslında öyle değildir. Beni en büyük hayal kırıklığına uğratan bu olmuştu. Neyse çizer kızımızın gönderdiği tüm hikayeler birinin ölme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sırada çizer kızımız da olanların önüne geçmeye çalışır. Tabi bu esnada tam anlamıyla zanlı sıfatına erişir. Polise de durumu izah etmek zorunda kalır.

Tabi bu esnada hikayenin gerçek yüzü de ortaya çıkarak çizer ile bağlantısı da deşifre olur.Tabii olan biteni burada anlatmayacağım. Lakin burada hikaye klasik sona bağlanıyor. Sanki o çizer ile hayalet hikayesini bağlama şeklini farklı bir şekilde yapsalarmış daha iyi olacakmış.

Aslında her bir cinayet hikayesini ayrı olarakta değerlendirebiliriz. Her biri kendi içince iyi kurgulanmış ama birleştirildiği bir yerde sonuç demeyeyim de başlangıç oluşturması işi biraz askıda ve tatmin edici değildi. Ölülerle konuşan kızımızın çizgilerine konan çizer kızımızın sonunda bu şekle gelmesi birazda işin kolayına kaçmak gibi.

Oyunculuklar iyiydi. Ancak dediğim gibi korku sahneleri çok iyi değildi. Efektler pek göze çarpmıyordu ve abartılmamıştı. Makyajlarda aynı şekilde. Biraz daha soft bir korkuydu. Bunun sebebi de belki senaristinin bayan olmasıdır.

Özetlemek gerekirse çok şey vaat etmeyen ancak keyifli bir izlenim veren film Deo Web-toon: Ye-go Sal-in. Boş bir zamanda izlenebilir ama beklentiyi düşük tutmak lazım.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Ji-yoon
Lee Gi-cheol
Yeong-soo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2973516/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Killer_Toon.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?