Derrière les murs

2011 yapımı Fransız korku sineması Derrière les murs’un yönetmen ve senarist koltuğunda Julien LacombePascal Sid bulunmakta. Bu her iki yönetmenin de ilk filim. Daha önce kısa filmlerle ekip olarak çalışıp karşımıza çıkmışlar (ben görmedim). Tabi filmin en ağır topu en izlenilebilir kılan tarafı ise baş rolde Laetitia Casta‘nın olması.

Oyunculuklar oldukça başarılı. Laetitia Casta’nın performansını başarılı buldum bir kaç ufak sahne dışında. Zaten onu görmek bile bazı şeyleri gözden kaçırmama sebep oldu. Filmin renkleri ve kostümlerini beğendiğimi söyleyebilirim. Mekan seçimleri de oldukça başarılıydı. Film gerilim korku türünde olmasına rağmen, ne gerdi ne korkuttu. Zaten bir kaç klişe korku sahnesi dışında pek bir şey yoktu.

Film 1922’de geçiyor. Her na kadar kostüm ve mekanlar iyi olsa da kurgudan mi yoksa başka bir şeyden mi anlayamadım pek bu hissi vermiyor izleyene. Sanıyorum diyalogların buna etkisi oldukça fazla. Suzanne başarılı bir yazardır. Kızının ölümünden sonra küçük sessiz bir kasabaya yerleşir. Tabi kasabaya yerleşmesi kasabalılar tarafından pek hoş karşılanmaz.

Suzanne geceleri garip rüyalar görür ve evde garip bir şeyler fark eder. Bir gece kedisini ararken duvarların arkasında gizli bir bölme bulur. Burası bir toprak zemine sahip sanki ayin yapılan bir yermiş gibidir. Suzanne buranın ortamını çok sever ve masasını buraya kurar ve burada yazmaya başlar. Yazdığı esnada dünyadan kopmakta ve daha önce yazmadığı bir türde roman yazmaktadır.

Bu sırada küçük bir köylü kızında okuma yazma dersi vermektedir. Kız birden ortadan kaybolur. Halk bunun için Suzanne’i suçlar. Suzanne kızın kaybolmasının acısı, kendi kızının ölümündeki ihmalkar davranışı yüzünden kendini suçlamaya başlar ve hayaller görür. Bu sırada küçük bir kız daha kaybolur ve köylüler Suzanne’nın evine doğru yürümeye başlarlar.

Korku gerilim olarak pek bekleneni yapmamış olmasına rağmen hikayede de neyi anlatmak istediğine dair bir eksiklik var. Köy yaşantısının dışarıdan gelenleri istemediğine dair bir film mi desek, yoksa şaşırtmaya çalışan bir gerilim mi desek bilemedim. Hikaye ve kurgusu oldukça güçsüz bir film. Özetlemek gerekirse sadece Laetitia Casta için izlenecek bir film.

Senaryo – Yönetmen: Julien LacombePascal Sid

Oyuncular:

Laetitia Casta
Suzanne
Thierry Neuvic
Philippe
Jacques Bonnaffé
Paul
Roger Dumas
Père Francis
Anne Benoît
Catherine Luciac
Anne Loiret
Yvonne

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1642194/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?