Des vents contraires

Daha çok aktör olarak görmeye çalıştığımız Jalil Lespert‘in ikinci uzun metrajlı filmi Des vents contraires. Filmin baş rolünde ise Benoît Magimel var. Her ne kadar filmin afişinde Audrey Tautou‘da görüyor olsak bile bu birazda pazarlama amacı ile yapılmış bir şey. Çünkü filmde Audrey Tautou toplasanız on dakika gözüküyor ya da gözükmüyor. Bu esnada oyunculuğa dair çok bir ayrıntı da görmüyoruz kendisinden. Ancak filmde Benoît Magimel oyunculuğu döktürse de kendisine yardımcı olan karakterler de oldukça başarılı. Çocukları rolündeki iki ufaklık ta bunlara dahil.

Film karısının ortalıktan kaybolmasından sonra bir başına kalan iki çocuk babasının hikayesini anlatıyor. Paul Anderen bir yazardır ve son dönemlerde ailesinin ve çocuklarında etkisiyle yazamamaktadır. Eşi Sarah’da zamanında Paul’ün kendisine yardımcı olmamasından şikayetçidir. Sürekli tartışırlar. Tabi burada yazarlık mesleğinin kadınlar tarafından ne kadar cazip karşılandığı ama akabinde bu büyü yitirildiğinde nasıl sorun teşkil ettiği de gözler önüne seriliyor. Paul ve Sarah sabah bir tartışma daha yaparlar ve Sarah akşam eve dönmez. Paul, Sarah’ın akşam eve dönmeme sebebini tartışma kaynaklı olarak düşünür. Ama kimi ararsa arasın karısına ulaşamaz. Polise haber verir ama polisten de olumlu bir dönüş olmaz.

Paul iki çocukla tek başına kalır. Eski yaşadığı şehirde küçük bir ev tutar ve abisinin direksiyon kursunda hocalığa başlar. Tabi bu arada, kendini özgür hissetmek için çocuklarını da zaman zaman gözardı eder ama yine dönüp dolaşır onlara sarılır. Bu yeni hayatında edindiği yeni kişiler ise, onun hayatını çizmesine yön verir. Bocalamış bir baba yavaş yavaş kendini toparlamaya başlar.

Film oldukça yavaş ilerliyor, ancak bir şekilde kendine kitliyor. İzlerken sıkılmıyorsunuz. Sarah’ın kaybolması hakkındaki fikirler, Paul’ün de etkisi ile, izleyiciye direkt geçiyor. Film dram ve durağan olmasına rağmen pek fazla duygusallık içermiyor. Tek duygusal sahne Paul’ün karısının aslında öldürülmüş olduğu haberini almasında yaşanıyor. Aslında biz ve Paul’de bu fikre kendimizi alıştırdığımız için çok fazla etkilenmiyoruz.

Film görsel olarak oldukça başarılı. Mekan seçimleri, görüntüdeki o soluk yapı, filmin duygusu içerisine girmemizi kolaylaştırıyor. Oyunculuklar oldukça doğal. Oynandığını fark edemiyorsunuz bile. Müzikler filmle aynı düzeyde gidiyor. Filmin ne önünde ne arkasında. Özetlemek gerekirse, başarılı izlenilebilir bir film Des vents contraires.

Yönetmen: Jalil Lespert

Senaryo: Olivier Adam (roman), Marie-Pierre HusterMarion Laine,Jalil Lespert

Oyuncular:

Benoît Magimel
Paul Anderen
Isabelle Carré
Josée Combe
Antoine Duléry
Alex Anderen
Ramzy Bedia
Bouli Lanners
Monsieur Bréhel
Marie-Ange Casta
Justine Leblanc
Audrey Tautou
Sarah Anderen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1730689/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: