Desperation

Yine bir başka Stephen King uyarlaması olan Desperation’ın yönetmen koltuğunda tekrar Mick Garris’i görüyoruz. Desperation 2006 yılında çekilmiş. Bu uyarlama içinde çok iyi bir uyarlama diyemeyeceğim. Bir yerlerde sıknıtı var. Diğer Mick Garris filmlerinde olduğu gibi bu filmde de en büyük sıkıntı kurgu. Tabi Stephen King’in karşık olay örgülü hikayelerini kurgulamak o dar da kolay değil ama sürekli King ederleri uyarlayan birinin de bu tarz hataları sürekli yapmasını da pek anlayamıyorum.

Filmin süresi iki saat. Bu süre boyunca zaman zaman sıkıldığımu söylemeliyim. Çünkü çok fazla takrar vardı. Tüm olan biten karmaşaya rağmen yaşanan duygular tam anlamıyla verilememişti. King’in en büyük özelliklerinden birisi neden sonuç ilişkilerini rahatlıkla verebilmesiydi. Ancak bu filmde o yoktu. Sadece bir aksiyon var bunu ekrana yansılatım mantığı güdülmüştü.

Karakter psikolojileri arka plandaydı. Bu da filmin büyük bir çoğunluğunda boşluk yaratmıştı. Çünkü bütün örgü aslında karakterlerin psikolojileri üzerine kurulu. Oyunculuklar da iyi değildi. Hiç birinin performansını iyi bulmadım açıkçası. Senaryoda sıkıntılar vardı. Aslında baktığımda filmin senaryosnu da King yazmış ama iyi bir yazarın iyi bir senaryo yazacağını söyleyemezsiniz. Senaryo ayrı bir olay.

Nevada çölünden geçen bir otoyolda hikaye başlar. Bir çift yoldan giderken kasabanın şerifi tarafından durdurulur. Şerif biraz asabi davranarak onalrı arabadan indirir ve bagaj kontrolü yapar. Bagajda esrar bulur ve onalrı tutuklamak üzere karakola görütür. Bu arada yola adamı yolda öldürür. Kadını terk edilmiş bir kasabanın karakoluna getirir. Burada hücrelerde kitli bir kaç kişi daha vardır. Onlar buradan buradan kaçmaya çalışırlar ama şerifin himayesinde olan köpekler burada nöbet tutarlar.

Bu sırada Şerif başka kurbanlar aramak için otoyola geri döner. Yolda motosikleti ile seyahat eden bir yazar görür ve onu da tutuklar. yazar arkasından arabayla gelen yardımcısını bir iekilde arar ve ona olan biteni anlatmaya çalışır. Ancak bu bölgede cep telefonları da çok iyi çekmemektedir. Yardımcısı yanına aldığı bir otostopçu kız ile birlikte yolu tarayarak, yola devam ederler. Kasaba sınırına geldiklerinde yazarın motorunu saklanmiş bir şekilde bulurlar. Burada normal şekilde duran bir karavanda vardır.

Yazarı aramak için kasabaya girerler. Ancak kasaba terkedilmiş gibi gözükmektedir. Bir süre sonra kasabalıların cesetlerini görürler. Araştırmaya başladıkça, yapılan maden kazıları sonrasında bir gücün ortaya çıktığını fark ederler. Onu yok etmek için geçmişi araştırmaya başlarlar. Bu sırada o kötü güç insan bedeni tükenene kadar onu kullanmakta ve sonra gitmektedir.

Özetlemek gerekirse sinemasal açıdan olamış bir film Desperation. Yine de bir Stephen King uyarlaması olduğu için izlenilebilir. Tabi bir de filmin televizyon filmi olduğunu unutmamak lazım.

Yönetmen: Mick Garris

Senaryo: Stephen King (roman – senaryo)

Oyuncular:

Tom Skerritt
John Edward Marinville
Steven Weber
Steve Ames
Annabeth Gish
Mary Jackson
Charles Durning
Tom Billingsley
Matt Frewer
Ralph Carver
Henry Thomas
Peter Jackson

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0129871/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: