Despre Oameni Si Melci / Salyangozlar ve İnsanlar

Yönetmen koltuğunda ‘un bulunduğu 2012 Romanya yapımı başarılı bir film Despre Oameni Si Melci. Bu vesile ile de blogta bir Romen filmine de yer vermiş bulunuyorum. Film komedi filmi olarak geçse de öyle kahkaha attıran bir film değil. Olay örgüsü, oyunculuklar oldukça başarılı. Eğlenceli bir film var karşımızda.

4 Ekim 1992  yılında Michael Jackson’ın Dangerous World Tour kapsamında Bükreş’e gelmiştir. Bütün Romanya bu olayı konuşurken Campulung isimli küçük bir şehirde bir araba fabrikasında çalışan işçiler işten çıkarılma tehlikesi altındadır. Fabrikanın patronu, fabrikayı Fransızlar’a satmak istemektedirler. Fransızları ise bu fabrikayı bir salyangoz fabrikasına dönüştürmek istemektedirler. Tabi bu olayın görünen kısmıdır.

Fransızlar fabrikayı satınca bir personel indirimine gidecektir ama bir kaç yüz kişi fabrika da çalışmaya devam edecektir. George ise fabrikada çalışan çapkın uçan kuşla ilişkisi olan biridir. Evli ve bir çocuğu vardır. Karısının kendisine baskı yapması sonucunda işsiz kalmamak için çare aramaya başlar. Eğer işçiler gerekli parayı toplayabilirse fabrikayı alıp kendileri yönetip işsiz kalmaktan kurtarabileceklerdir. Bu parayı toplamak içinse George ilginç bir yöntem seçer.

Televizyon reklamlarında sürekli dönen sperm bağışını araştırmaya başlar. Her bağış için 50 dolar para verilmektedir. Bunun üzerine George fabrikada çalışan arkadaşlarını bu iş için ayartmaya çalışır. Önce kendi gider ve sperm bağışı yapar. Test aşamasına kadar prosedürü öğrenen George bütün arkadaşlarını toplar. Bu sırada George o sıra beraber olduğu patron sekreteri Manuela’dan aslında tamamen kapatılacağını ve makinelerin dışarıya satılacağını öğrenir. Durumun böyle olması George’un planının devreye konmasını hızlandırır.

Bu sırada kendini aldattığından emin olan George’un karısı onu terk eder. George hem işsiz hemde eşsiz kalmıştır. Manuela’da gelen Fransız ile beraberdir. Arkadaşlarını toplar ve sperm vermek için gider. Ancak olay istediği gibi gitmez. Doktorlar onların normal işçi olduğu için spermlerinin satılmadığını söyler. Sperm arayanlar yakışıklı zeki insanlar istemektedir. Tabi bu durum işçiler arasında ayaklanmaya yol açar. Küçük bir olay yaşanır. George gitmişken kendi parasını da ister ama burada öğrenir ki kısırdır. Ne yapacağını bilemez.

Film eğlendirici sorgulayıcı, aslında bildiklerimizi bize başarılı bir şekilde anlatan bir film.  Filmin en eğlendiğim kısmı ise Fransızların bir okula gelmeden önce onları karşılamak için öğrencilerin Ravel’in, Bolero’sunu provası esnasındaki diyaloglardır. Tabi bu meşhur Bolero’yu tanımayan Fransızlar’da cabası.

Özetlemek gerekirse film başarılı ve eğlenceli bir film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız. Oyunculuklar, müzikler, işleyiş hikaye hepsi başarılı. Görsellik konusunda bir şey diyemeyeceğim ama filmin samimiyeti her şeyi göz ardı ettiriyor.

Yönetmen: 

Senarist: 

Oyuncular:

George
Manuela
Vladimir
Robert
Olivier
Ana

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2078586/

http://film.iksv.org/tr/film/2563

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?