Dhoom 3

Serinin ilk iki filmini keyifle izledikten sonra üçüncü filmi merakla bekliyordum. Film Amerika’da gösterime girmişti ancak filmin Türkiye’de gösterime girmesi beni açıkçası oldukça şaşırttı. Ben filmi sinemada izlemedim ama bir Hint filmi izleyeceksem de daha doğal bir film tercih ederdim. Bu filmde ilk iki filmin yönetmenliğini yapan  yerini Vijay Krishna Acharya‘ya bırakmış. Zaten Vijay Krishna Acharya’yı da diğer filmelrde senaryoda görmüştük. İlk iki filmle bu filmi kıyaslarsak bu film aksiyonu daha bol, daha bir saçma daha bir Amerikan vari olmuş. Yani abartılı oyunculuklar ve Hintçe dışında pek Hint filmi gibi durmuyor film.

Kahramanlarımız yine aynı. Başlarına bir şey gelmemiş. Abhishek Bachchan ve Uday Chopra yine baş rolde. Ancak bu kez filmin bir ağır topu var ve tüm film bu ağır topun üzerine dönüyor. O isim de, Aamir Khan. Üç saatlik koca filmi Aamir Khan götürüyor diyebilirim size. Çünkü filmin yarısından fazlasında onu izliyoruz. Yine başarılı oyunculuğu var. Bu sebepten dolayı Uday ve Abhishek biraz sönük kalmış filmde.

Filmin güzel kontenjanını dolduran ise Katrina Kaif oluyor bu kez. Benim izlediğim ilk filmi Katrina Kaif’in tabi rol yapma yeteneğine oyunculuğuna bir yorum yapamayacağım. Film boyunca gözüktüğü sahnelerde sadece dans etti hatun. Ancak iyi bir dansçı diyebilirim. Hikaye Hindistan dışından seçilince diğer güzel de Hindistan dışından seçilmiş o kişi de Tabrett Bethell. Ancak bu iki güzel de ilk iki filmdeki güzellerin yerini tutmamış. Tabi bunların başlıca sebebi filmde kendilerini pek göremememiz.

Söylediğim gibi bütün hikaye Aamir Khan’ın yani Sahir / Samar karakterlerinin etrafında dönüyor. Film boyunca onun hayat hikayesini dinliyor yaptıklarını izliyoruz. Sahir ünlü bir bankayı soyup paranın bir kısmını halka dağıtan bir suçludur. Aynı zamanda Büyük Hint Sirkini’de açmak istemektedir. Bu sebepten dolayı da başarılı bir ilizyonisittir. Sahir’in bol aksiyon dolu banka soygunu ile film başlar. Sahir polislerin elinden kurtulur. İkinci sahne ise bizim ekibimiz Jai ve Ali’ye döner. Elemanlarımız yine birileri ile dövüşmektedirler. Doğrusunu söylemek gerekirse filmde zevk aldığım tek aksiyon ve dövüş sahneleriydi bu sahneler. Abartı Hindistan’daki bu sahnelere çok yakışıyordu. Bu sahnelerde bilhassa hoşuma giden bir şeyde evlerdi. Evlerin renkleri çok güzeldi.

Jai ve Ali özel görevli olarak bu hırsızlık olayını araştırmak için Amerika’ya gider. Burada onları karşılayan özel görevli Victoria’dır. Jai yine Victoria’yı bir yerlerden tanıyordur. Ali de her zamanki gibi Victoria’yı görünce hülyalara dalar. Bu sırada Sahir’de Jai’nin geldiğini televizyondan öğrenir ve onu ziyaret eder. Kendisinin hırsız olduğunu söyler tabi şaka ile karışık Jai başta ona inanmaz ama ondan yardım alabileceğini düşünerek yanında tutar. Bu arada Sahir’de yeni soyacağı bankayı inceleme fırsatı bulur. Sahir, Jai’ye gelemeyeceğini söylediği gün bankada soygun olur. Jai Sahir’den şüphelenmeye başlar. Hatta takip sırasında Sahir’i vurur. Büyük Hint Sirkinin açıldığı gün açılışa giderler ve burada Sahir’i izler yakalarlar ancak Sahir’de kurşun izi yoktur.

Burada hikaye yön değiştirir ve başından beri anlatılmayan Sahir’in ikiz kardeşi, Samar’a döner olay. Sahir aslında Samar ile ortaklaşa yapmaktadır tüm işi ancak Samar hiç ortalıkta gözükmemektedir. Biraz da zeka özürlüdür. İki kardeşin arasını da sirkte dansçı Aaliya açar. Samar kıza aşık olmuştur ve onunla olmak ister.  Bu sırada Jai’de Sahir’in bir kardeşi olduğunu öğrenir ve ona gizlice yaklaşır.

Filmin bir dakikası aksiyonsuz geçmiyor. Öyle ki sadece dans sahnelerinde dinleniyordunuz. Filmin geri kalanı aksiyon. Filmi izleyenler çok abartı diye yorum yapılar ama Bollywood sinemasının özelliği bu. Keyfide bu. Efektler yer yer kendini hissettirse de açıkçası ben çok başarılı buldum. Oldukça başarılı bir görsellik çıkmış ortaya.

Özetlemek gerekirse, filmin ilk ikisini izledikten sonra bu filmi izleyim derim. Eminim ki siz de benim gibi ilk iki (12) filmden daha çok zevk alacaksınız. Dhoom 3 bence serinin ev zayıf filmi. Ancak müzik ve danslar konusunda daha başarılı.

Yönetmen: Vijay Krishna Acharya

Senaryo: Vijay Krishna AcharyaAditya Chopra

Linkler:

Aamir Khan
Sahir / Samar
Katrina Kaif
Aaliya
Tabrett Bethell
Victoria
Abhishek Bachchan
A.C.P. Jai Dixit
Jackie Shroff
Iqbal Khan
Uday Chopra
Ali
Kim DeJesus
Jennifer

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1833673/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: