Di Renjie zhi tongtian diguo

2010 Çin yapımı başarılı bir film Di Renjie zhi tongtian diguo. Görsel olarak kesinlikle tatmin edici bir film. Gerek renkler, gerekse kostüm olarak oldukça başarılı bir film. Filmin yönetmenliğini ünlü yönetmen Hark Tsui üstlenmiş. Bu da filme yansımış.

Film hikaye olarak sağlam bir temele oturmasına rağmen sanki biraz eksiklikler, gözden kaçan yerler varmış gibi hissettim ben izlerken. Bu çok rahatsız edici değildi ancak dönem ve olan biten hakkında biraz daha bilgi verilebilirdi film. Bazı kısımlar açıkta kalmıştı. Decektif Dee’nin hikayesi anlatılırken geçmişine dair çok fazla bir şey verilmiyordu.

Dövüş koreografileri az olmasına rağmen oldukça başarılıydı. Ben daha fazla sahne beklerdim. Oyunculuklar ve karakterler başarılı bir şekilde işlenmişti. Hikaye gizemini filmin sonuna kadar koruyordu.

Yedinci yüzyılın sonlarında Çin tarihinin ilk ve tek kadın İmparatoru olan Wu Zetian taç giyme törenleri için başkent Luoyang’taki Kraliyet Sarayı’nın hemen karşısında devasa bir Buda heykeli inşa ettirir. Heykel taç giyme törenine yetiştirilecektir. Ancak zaman kısalırken Buda heykelinin inşaası sırasında bir kaç üst düzey görevli belirsiz bir şekilde yanarak ölür.
Bu esnada ülkede hiç bitmeyen taht kavgalarının olması birde ülke yönetimine bir kadının geçmesi muhalifleri iyice çileden çıkarmıştır. Olaylar bu denli karışıkken bir de bu ölümlerin yaşanması kraliçenin bu olaylar üzerine yoğunlaşmasına sebep olur. Olayın çözümlesi içinse Dedektif Dee’yi seçer.
Dedektif Dee ise kralın ölümünün ardından kraliçe tarafından itaatsizlik sebebi ile içeri atılmıştır. Dedektif Dee kralın ölümünden kraliçeyi sorumlu tutmaktadır. Tüm bu olanlara rağmen Dedektif olayı incelemeyi kabul eder. Olayı incelemeye başladığında ise eski efsanelerin, taht oyunlarının içinde kendisini bulur.
Olaylar olayları açarken Dedektif Dee olayı çözer ancak bunun için büyük bir bedelde öder. Dedektif Dee rolünde Andy Lau kesinlikle başarılı bir performans sergiliyor. Ona ek olarak, Bingbing Li‘de başarılı oyuncular arsında.
Özetlemek gerekirse görsel olarak başarılı bir film Di Renjie zhi tongtian diguo. Kostümler ve renkleri aynı şekilde keyifli bir izlenim sunuyor izleyiciye. Meraklıları için ve görsellik için izlenebilir bir film.
Yönetmen: Hark Tsui
Senaryo: Chia-lu ChangKuo-fu ChenLin Qianyu
Oyuncular:
Tony Leung Ka Fai
Shatuo Zhong
Chao Deng
Pei Donglai
Carina Lau
Empress Wu Zetian
Bingbing Li
Shangguan Jing’er
Andy Lau
Detective Dee
Jean-Michel Casanova
General Aspar
Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt1123373/

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?