Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Serinin ikinci filmi olan Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules aynı isimli ve Amerika’da çok satan bir çocuk kitabından uyarlanarak yapılmış. Film tam anlamıyla bir çocuk/ergen filmi. Bu sebeptendir ki ben filme pek ısınamadım. Yani aslında film Amerikan çocuk/ergenlerinin (hatta bizde de aynı alt yapı oluşmakta) gündelik sorunlarını iyi bir şekilde anlatmış. Tabi bunlar karikatürize edilmiş.

Karikatürize derken filmdeki çizgi karakterler yani karakterlerin çizgi halleri benim oldukça hoşuma gitti. Keşke filmi normal bir şeklide çekmek yerine bu şekilde bir çizimle animasyon haline geçirselermiş. Filmin uyarlandığı yazılı basım hakkında hiç bir bilgim yok. Bu sebepten dolayı uyarlama konusunda pek yorum yapamayacağım ama sanki karakterler bana pek oturmamış ve yapmacık gibi geldi.

Öncelikle hikaye oldukça basit yıllardır çocukken de bir çok kez izlediğimiz bir konuydu. Abi ve kardeş ilişkisi. Tabi çocukların hayatlarında en önemli olay bu ve aile ilişkisidir. Ancak burada da anlatım oldukça düze ve basitti Filmden sonra ne oldu bu filmi izleyince diye sorduğumda aslında yanıtsız kaldım. İki kardeşin didişmeleri ve mutlu son. Didişlemelerde yetişkin bir izleyici olarak açıkçası beni tatmin etmedi.

Greg Heffley okul açılmadan önce ailesi ile birlikte düzenlenen eğlenceye gider. Burada okula yeni gelmiş bir kızı görür ve ondan hoşlanır. Paten sahasında kız ile konuşmaya alışırken abisi Rodrick Heffley’in hışmına uğrar. Tabi akabinde intikam sırası Greg’e geçmiştir. İki kardeş bu şekilde didişirken olay anne ve babalarına gider.

Anne ve babası onlara bir hafta evde yalnız kalma cezası verir iki kardeş birbirlerinin kuyusunu kazmaya devam ederler ama evde bir parti verirler. Tabi ortalığı beraber toplamaya ve partiyi gizlemeye çabalarlar. Bu şekilde kardeşlerin arası düzelir. Ancak bu fazla uzun sürmez. He iki kardeşte katılmak istedikleri yetenek yarışmasına aileleri izin vermediği için katılamaz. Ama bu dayanışmalarının artması ve birbirleri ile iyi anlaşmaları için sebep olmuştur. tabi küçük didişmeler eksik kalmaz.

Film özetle çocukların birey olma toplumda yer edinip, isim yapma kaygılarını anlatıyor. Filmi izlerken aslında bizim de ne karar Amerikan aile toplumuna benzemeye başladığımızı gördüm.

Açıkçası film beni tatmin etmedi. 99 dakikalık süresi bana oldukça uzunmuş gibi geldi. Yönetimde ve görsellikte de çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir yetişkin için film işkence olabilir, çocuklar/ergenler için ise eğlenceli. Ancak ben onların da izlemesini pek tavsiye etmiyorum.

Yönetmen: 

Senaryo: Gabe SachsJeff JudahJeff Kinney (kitap)

Oyuncular:

Zachary Gordon
Greg Heffley
Devon Bostick
Rodrick Heffley
Rachael Harris
Susan Heffley
Robert Capron
Rowley Jefferson
Steve Zahn
Frank Heffley
Connor Fielding
Manny Heffley

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1650043/

http://www.diaryofawimpykidmovie.com/

One comment

  1. Pingback: Percy Jackson Sea of Monsters | Kisisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: