District 9 / Yasak Bölge 9

Yapımcılığını Peter Jackson‘ın yaptığı District 9’un senaristi ve yönetmeni Neill Blomkamp. Neill Blomkamp ismini “Smallville” ve “Dark Angel” dizilerinin 3D animatörü olarak tanıyoruz. Bu kez kendisi yönetmenlik koltuşuna oturmuş. Film belgesel gibi çekilme özelliği barındırdığından bu filme aslında mockumentary (kurmaca belgesel) diyebiliriz.Zaten Peter Jackson bu konuya pekte uzak bir yönetmen sayılmaz.

Gerek konu, gerek anlatım, gerekse özel efekt olarak başarılı bulduğum bir film. Bilim kurgular içinde daha şimdiden ayrı bir yer edindiği kesin.

Bundan 30 yıl önce uzaylıların uzay gemisi, dünyaya gelmiş ve gezegene sığınmışlardır. Kendilerine özel bir bölge verilmiştir. Gün geçtikçe dünyaya daha da alışan uzaylılar artık sosyal olmaya azınlık problemleri çıkarmaya başlarlar. Bunun üzerine dünya halkı bundan rahatsız olur ve onların uzaklaştırılmasını ister.

Bu iş içinde özel bir şirket olan Multi National Unite’ı tutarlar. Multi National Unite uzaylıların teknolojilerini inceleyen güçlü bir şirkettir. Ancak uzaylıların teknolojilerini kullanmak içinde uzaylıların genetiğine sahip olmak gerekmektedir.

Uzaylıların tahliyesi işin başa Wikus Van De Merwe adlı birini getirirler. Biz de zaten onun başından geçenleri izleriz filmde. Wikus uzaylıları evden çıkarma esnasında bir evde yasa dışı şeyler bulur. Araştırma esnasında siyah bir kapsül de dikkatini çeker onunla uğraşırken, bu sıvı vücuduna bulaşır. Böylece Wikus’a uzaylı geni bulaşmış olur. Wikus yavaş yavaş dönüşüme uğramaya başlar.

Tabi bu gücün elinde olup uzaylı teknolojisini kullanmak isteyen kişiler vardır. Başta Wikus’un kendi şirketi ve uzaylıları yiyerek onların güçlerine sahip olacaklarını düşünen bir azınlık grup. Wikus ve bu kişiler arasında bir kovalamaca başlar. Wikus’a yardım eden ise evinde bu sıvıyı bulduğu uzaylılar olur.

Film aslında ne olursa olsun kim olursa olsun kötü yargıyı hak etmediğini, dış görünüşünün ne olursa olsun içindeki duyguların iyi olabileceğini anlatmaya çalışıyor. Gayette başarılı… özel efektler göze batmıyor yani o kadar sıradan geliyor ki insana bunu film sonunda hissedebiliyorsunuz. Tabi bazı mantık açıkları bulmak mümkün ama bilim kurguda ne mantığı aranır o da ayrı bir soru o yüzden bu konuya gitmiyorum.

Ayrıntı için filmi izlemeniz önerilir…

Oyuncular:

Sharlto Copley Wikus Van De Merwe

Jason Cope Grey Bradnam – UKNR Chief Correspondent
Nathalie Boltt Sarah Livingstone – Sociologist

Sylvaine Strike Dr Katrina McKenzie

Elizabeth Mkandawie Interviewee
John Sumner Les Feldman – MIL Engineer
William Allen Young Dirk Michaels

Greg Melvill-Smith Interviewer
Nick Blake Francois Moraneu – CIV Engineer Team

Linkler:

www.district9movie.com/

http://www.imdb.com/title/tt1136608/

Yorumlar

“District 9 / Yasak Bölge 9” için 2 yanıt

  1. […] görsel efekt açısından Avatar‘ı es geçmemek lazım ardından, Mary and Max, Bakjwi ve Distric 9.  2010′a geldiğimizde ise Inception ve Kosmos. Tabi yıla göre sınırlayınca insanın […]

  2. […] District 9 ile gönlümüzde taht kurmayı başaran Neill Blomkamp dört yıl aradan sonra yeni filmi Elysium ile aramızda. Ancak baştan söylemem lazım ki merakla izlemeyi beklediğim film beni biraz hayal kırıklığa uğrattı. Zamanında sinemada izlemeyi düşündüğüm ve iş planı yüzünden vakit ayıramadığım film için şimdi iyi ki evimde oturup izlemişim diyorum. Bunun başlıca sebeplerinden biri filmin kurgusundaki eksikler. […]

Siz ne düşünüyorsunuz?