Django Unchained

2013 Oscar ödüllerinde En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Quentin Tatantino’nun 2012 yapımı filmi Django Unchained. Filmin senaryosunun süresinin daha uzun olduğu rivayet edilse de, filmin süresi 165 dakika. Ancak bu süreye rağmen Tarantino yine izleyiciyi sıkmamayı başararak ekrana kitlemeyi başarıyor.

Aslında film hakkında çok fazla şey söylemeye gerek yok. Filmin her dakikasında bir Tarantino klasiği olduğunu anlıyorsunuz. Filmin ortasında bile denk gelseniz bu Tarantino filmi diyebilirsiniz. Gerek ilk dakikalardaki jenerik yazısı fontundan, gerekse kullanılan müziklerden, sahnede fışkıran kanlara kadar film tam anlamıyla kendisini belli ediyor.

Hikayeye baktığımızda aslında karşımıza çokta etkileyici bir şey çıkmıyor. Bir kelle avcısı peşinde olduğu adam için onu tanıyan bir köleyi bulur ve beraber kelle avcılığına devam ederler. Köle olan kişinin ise sevgilisi bir başka adamın elindedir son olarak kadını kurtarmak için yola koyulurlar. Aslında hikaye bu kadar basit. Ancak filmdeki sahneler kurgu ve en önemlisi Tarantino’nun olmazsa olmazı diyaloglar filmi adeta mükemmel bir hale getirmiş. Tabi diğer kilt filmleri arasında biraz sönük kalabilir ama bence Tarantino’nun son dönem çektiği en iyi filmlerden biri Django Unchained.

Filmin en önemli özelliklerinden biri, Tarantino’nun ilk western filmine el almış olması. Bir diğer özellik ise kölelik ve ırkçılığa değiniyor olması. Tabi Tarantino yine bu iyidir yada kötüdür dememiş sadece olanları gözümüzün önüne sermiş. Bu da aslında onun ne vermek istediğini izleyici olarak bizim anlayabilmemiz. Bu da Tarantino’nun en büyük başarısı.

Görsel olarak film yine tatmin edici. Gerek atmosfer, gerek kostümler Tarantino’nun farklı zaman dilimlerindeki harmanın başarılı bir şekilde yaptığının kanıtı. Bununla birlikte oyunculuklarda oldukça başarılı açıkçası Leonardo DiCaprio’ya bile kanım ısındı diyebilirim bu film ile birlikte. Filmin sıcak bir atmosferi var.

Tabi senaryoda Tarantino’nun göndermeleri anlatmakla bitmez. Yukarıda genel olarak hikayeyi özetledim ama aslını da şu şekilde anlatabilirim: İç savaş arifesinde Amerika’da kölelik hat safhadadır. Django’da satılmak üzere götürülen köleler arasındadır. Köle kervanının yolunu Dr. Schultz adında eski diş doktoru olan biri keser. Dr. Schultz dişçiliği bırakmış artık suçluları avlayıp bunlardan para kazanan bir kelle avcısıdır. Aradığı adamı tanıdığını düşündüğü Django’yu satın almak ister. Ancak ortalık karıştığı için köle tacirlerini öldürür ve Django’Yu kurtarır diğer köleleri salar. Django’ya özgürlük belgesini verir ve kendisinden bu adamları yakalamasına yardım etmesini ister. Django, Dr. Schultz ile birlikte kelle avcılığına başlar ve para biriktirir.

Django’nun amacından biri de karısı Broomhilda’yı bulmaktır. Dr. Schultz, Django’ya yardım etmeyi kabul eder ve Broomhilda’nın yerini bulur.  Broomhilda en büyük köle tüccarlarından biri olan Calvin Candie’nin elindedir. İkili bir oyunla eve girmeyi başarır ve yüksek bir meblaya köleyi almak isterler. Ancak Stephen adında bir uşak ikilinin oynadıkları oyunu anlar ve Candie’yi uyarır. Tabi gerçek kimlikleri ortaya çıkan ikilinin başı belaya girer ve buradan kurtulmaya çabalarlar.

Özetlemek gerekirse güzel senaryo ve diyaloglarla senaryo ödülünü almayı kesinlikle hak etmiş bir film. Görsek ve yönetimse olarakta çok başarılı. Artık Tarantino bir marka olmuş dedirtiyor film kendine. Her zaman farklı değişik ama bir o kadarda yönetmenin kimliğine bağlı filmler ortaya çıkıyor. Kesinlikle izlenmesi gerekli.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Django
Dr. King Schultz
Calvin Candie
Broomhilda von Shaft
Stephen
Billy Crash

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1853728/

http://unchainedmovie.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?