Død snø 2 / Ölü Kar: Kızıllar Ölülere Karşı

İlk filmi ‘da izleyip büyük keyif aldıktan sonra yönetmen Tommy Wirkola ilk filmden dört sene sonra Død snø 2’yi çekmiş bizde bu vesileyle ikinci filmi izlemiş olduk. Bu filmde ilk film gibi oldukça keyifli. İlk film sonunda ikinci film nasıl devam eder diye bakarsak Død snø 2 klasik devam filmlerinden biraz farklı bir yol çizmiş. Yani bir başka ekip aynı yere gelip Nazi zombilerimizi görmüyor. Film tam anlamıyla devam filmi olmuş ve iki filmi ard arda soluksuz izleyebileceğiniz hatta iki filmi bir bütün olarak izleyebileceğiniz bir hal almış.

Yönetmen Tommy Wirkola Død snø ile yakaladığı başarısını Hollywood’da devam ettirmek istemiş ve Hansel & Gretel: Witch Hunters‘ı çekmişti. Serinin ikinci filmi de yoldaymış gördüğüm kadarıyla ancak Hansel ve Gretel’in Død snø’nun yanından bile geçmediğini belirtmem lazım. Sanki bazı yönetmenler Hollywood’a hiç uğramasa daha iyi. 

Biz filmimize dönelim. İlk filmin sonunda sağ bir şekilde kaçmaya çalışan Martin’in arabasına Komutan Herzog yapışır. Martin ondan kurtulmak için kolunu keser. Bu sırada tabi kendi koluda yoktur. Olay yerinden uzaklaşırken bir kaza yapar ve bayılır. Martin gözünü açtığında ise kendini bir hastanede bulur. Koluda yerinde ve sapa sağlamdır. Bir süre sonra anlar ki kol aslında Herzog’un koludur. Doktorlar kolu arabada bulunca onun diye yanlışıkla dikmişlerdir.

Martin bir süre sonra yeni dikilen kolunun kendi başına hareket ettiğini fark eder. İstemsiz olarak bir kaç kişiyi öldürür ancak bunun açıklamasını kimseye yapamaz. Hastanedeki küçük bir çocuk vasıtasıyla Amerikadaki bir zombi savaşçıları kulübüyle bağlantıya geçer. Kulüp ekibi zombilerler savaşmak için yola çıkar. Bu sorada Herzog’da ordusu için adam uyandırma başlar.

Martin yeni kolu sayesinde Herzog’un bazı güçlerini de almıştır. O da ölüleri diriltmektedir ve yanlışlıkla öldürdüğü kişileri tekrar diriltir. Martin’in dirilttikleri ise uysal zombilerdir. Herzog orduyu toplayıp tehlike arz etmeye başlayınca Martin çareyi onun azılı düşmanı Rusları uyandırır. İki taraf arasında savaş başlar.

Filmde diyaloglar çok iyi. Hep politik hemde düzen anlamında güzel tespitler ve eleştiriler var filmde. İzlerken çok keyif aldım. Amerikalılar ne alaka onlarıda sokmuş araya derken aslında onalr üzeirnden de Amerikayı çok güzel eleştirmişler. Çekimler, kortümler makyajlar güzeldi. Hemen hemen her ayrıntı düşünülmüş gibiydi. Ben izlerken çok keyif aldım. Kanı aksiyonu bile çok fazla rahatsız etmedi. Umarım devamı gelir. İzlemenizi tavsiye ederim.

Yönetmen: Tommy Wirkola

Senaryo: Stig Frode HenriksenVegar HoelTommy Wirkola

Oyuncular:

Vegar Hoel
Martin
Ørjan Gamst
Herzog
Martin Starr
Daniel
Jocelyn DeBoer
Monica
Ingrid Haas
Blake
Stig Frode Henriksen
Glenn Kenneth

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/3043

http://www.imdb.com/title/tt2832470/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?