Dong-an-min-nyeo (동안미녀) / Baby-faced Beauty

 

 

Yavaş yavaş Kore dizilerine olan inancım, inanç demiyeyimde, ilgim azalmaya başladı. Buna en büyük etken artık kendini tekrar ediyor olması. Tamam diziler kendini tekrar edip belli bir formatta ilerleyebilir ancak olay örgüsü, bunun kullanımı ve oyunculuk ve bunun gibi diziyi izleten sebeplerin sağlam olması gerekli. Kore dizi sektörü de bunu kaybetmeye başlıyor gibi.

 

Dong-an-min-nyeo 2011 yapımı bir dizi. Bana ekstra bir izleme zevki sunmayan madem başladım bitireyim edasıyla devam ettiğim bir dizi. Hikaye zamanı çok kısıtlı. Bu kısıtlı süreç aktif olarak kullanılamamış. Her bölüm bir şey olacak diye bekliyorsunuz ancak diğer bölümlerin tekrarından başka bir şey karşımıza çıkmıyor. Tabi her iki üç bölümde bir hikayenin kendini tekrar etmesi ise dizinin en büyük eksisi.

 

Film her K-dramada oluğu gibi bir aşk dörtgeninde geçiyor. Hikaye yine belli fakir kız zengin erkek(ler). Dong-an-min-nyeo’da baş kahramanımız, Lee So-yeong. Lee So-yeong 33 yaşında babası evi terk ettiğinden beri annesi ve kız kardeşine bakan bir kadındır. Çalıştığı firmadan yaşı yüksek olduğu için çıkartılır ve yerine genç bir kız alınır. Lee So-yeong kendine yeni bir iş arar ancak sürekli yaş engeline takılır.

 

 

Lee So-yeong’un sorumsuz kız kardeşi Lee So Jin, Lee So-yeong’un geçici olarak çalıştığı bir yerden pahalı bir mont çalar ve bir bara gider. Lee So-yeong kendini takip eden ablasından kurtulmak için o sırada muhabbet ettiği Choi Jin-wook’e montu verir. Choi Jin-wook ile Lee So-yeong montu çekiştirmeye başlarlar ve ortalık birbirine gider. Her ikisi de bar da rehin kalırlar. Lee So-yeong,  Choi Jin-wook yarımı ile buradan kaçar ve  Choi Jin-wook’u orada bırakır. Bunun üzerine  Choi Jin-wook intikam için onu aramaya başlar.

 

Lee So-yeong işsiz evde otururken Lee So Jin ona kendisi yerine ünlü giyim firması Style’a gitmesini söyler. Lee So-yeong firmaya gider ve bir haftalık stajyer olarak çalışmaya başlar. Ancak kardeşinin yerine gittiği için herkes onu Lee So Jin ve genç olarak tanır. Bu sırada onu arayan  Choi Jin-wook’ta orada çalışmaktadır. Choi Jin-wook burada yakınlaşmaya başlarlar ancak Choi Jin-wook ondan yaşça küçüktür.

 

Bu sırada şirketin patronu Ji Seung-il’de Lee So-yeong’a karşı bir şeyler hissetmeye başlamıştır. Ancak şirket yönetiminden birinin kızı olan Amerika’da tasarım ödülleri almış Kang Yoon-seo’da hem annesinin iktidarı hemde uzun süredir Ji Seung-il’den hoşlandığı için onun peşindedir. Ji Seung-il’in  Lee So-yeong’a ilgisini öğrenen Kang Yoon-seo’da şirkette tasarım bölümünün başına gelerek çalışmaya başlar.

 

 

Lee So-yeong’un yaptığı tasarımlar çok başarılı olunca ve  Kang Yoon-seo onun hakkındaki gerçeği öğrenince de Lee So-yeong’un kuyusunu kazmaya çalışır. Lee So-yeong’un amacı ise ilk elbisesini tasarladıktan sonra firmadan ayrılmaktadır. Nitekim ilk tasarımı satışa sunulduğunda Lee So-yeong kendisi hakkında her şeyi söyleyerek firmadan ayrılır. Ancak firma içerisindeki çekişmelerden dolayı Lee So-yeong yine firmaya döner ve tasarımlara başlar. Lee So-yeong’un tek hayali elbise tasarlamaktır ve bu  Kang Yoon-seo ile yarış halinde geçer.

 

Bu arada firma sürekli tasarım yarışması düzenlemektedir. Tasarımcılar rutin işlerini bırakırlar ve bu yarışmalar için hazırlanırlar. Yanlış hatırlamıyorsam üç yarışma olur. Dizi de bu yarışmaların üzerinden döner. Kang Yoon-seo şike yapar, Lee So-yeong’un başına bir şeyler gelir ve dizi bu şekilde sürer.

 

Bu arada Lee So-yeong’a aşık olan, Choi Jin-wook, onun gerçek yaşını öğrendikten sonra surat yapar. Choi Jin-wook’un babası da bu durumu onaylamaz. Ne tesadüftür ki Lee So-yeong’un sorumsuz babası da  Choi Jin-wook’un babasının Jokbal restoranında çalışmaktadır. Tabi bu durum işleri iyice karıştırır.  Lee So-yeong, Choi Jin-wook’a aşık olmasına rağmen onu geri çevirir. Ancak  Choi Jin-wook onun peşini bırakmaz. Lee So-yeong, Kang Yoon-seo’yu alt ettikten sonra Choi Jin-wook’a da evet der. Özel tasarımlar yapmaya başlar. Yıllar geçer evlenirler be çocukları olur.

 

 

Dizi oyuncuları ödül almışlar oynadıkları rol sebebi ile ancak ben öyle çok güzel bir oyunculuk göremedim. Dizinin etkili müzikleri de yoktu. Sıradan başlıyor ve sıradan bitiyordu. Görüntüler mekanlarda oldukça sade ve sıradandı. Yani ben neyine ödül vermişler pek kestiremedim.

 

Özetle ben K-drama kaçırmam diyorsanız izleyin. Ancak kısıtlı vaktiniz varsa bu dizi için bu vakti harcamaya değmez benden söylemesi.

 

Yönetmen: Lee Jin-seo (이진서),Lee So-yeon-I (이소연)

Senaryo: Jeong Do-yoon (정도윤),Oh Seon-hyeong (오선형)

 

Oyuncular:

Jang Nara 장나라 – Lee So-yeong (이소영)

Choi Daniel 최 다니엘 – Choi Jin-wook (최진욱)

Ryoo Jin 류진 – Ji Seung-il (지승일)

Kim Min-seo 김민서 – Kang Yoon-seo (강윤서)

Yoon Hee-seok 윤희석 – No Yong-joon (노용준)

Hyeon Yeong 현영 – Ji Joo-hee (지주희)

 

Linkler:

http://wiki.d-addicts.com/Baby-faced_Beauty

http://www.koreandrama.org/?p=7835

 

One comment

  1. Ben de diziye hevesle başlamış bir süre sonra tekrar eden konular nedeniyle sıkılmıştım. Zoraki bitirdim resmen.. Etkileyici olan hiçbir şey yokken oyuncuların ödül alması harbiden ilginç. Gerçi Daniel Choi iyiydi:)

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: