Dönüş / The Turning

Dönüş / The Turning buraya ayacağım en kısa özetli festival filmi olacak sanırım. Bunun sebebi filmin Avustralyalı ödüllü yazar Tim Winton’un aynı isimli kısa hikayelerinin bulunduğu kitabından uyarlanmış olması. Yani bu film için bir kitaptaki öykülerin görselleştirilmesi diyebiliriz.

Filmde 18 tane yönetmen var. Bu da filmdeki her hikayenin ayrı bir şekilde yorumlanmasına sebep olmuş. Bu şekilde baktığımızda film kendi içerisinde farklılık yaratıyor. Bu kadar çok yönetmen aslında ortak bir payda tutturarak birbirine yakın işler çıkması oldukça ilgin.

Filmin oyuncu seçimleri oldukça başarılı. Oyuncular arasında ünlü isimlerle birlikte diğer oyuncular da yer almış. Ancak oyunculukların tamamı başarılı. Aynı şekilde film görsel olarakta tatmin edici. Avustralya’nın görsel zenginliği başarılı bir şekilde kullanılmış filmde.

Film ilk dakikasından itibaren etkileyici bir şekilde başlıyor. Kum sanatı ile tapılmış giriş ve final oldukça başarılı olmuş. Müzikler güzel ve ilk dakikadan filmin kasvetini hissettiriyor size. Burada filmin süresinden de bahsetmekte fayda var. Film üç saat. Bu güzel görselliğine rağmen yer yer insanı sıkabiliyor. Ancak bu sorun filmlerin sıralaması ile değiştirilebilirmiş bence. Bir yerde kısa filmler iyice insanı kasvetlendiriyor.

Özetlemek gerekirse değişik farklı bir yapım Dönüş / The Turning. Hani bir oturuşta izleyemem derseniz bile parça parça izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Birde yönetmenler arasında Mia Wasikowska ismini görmek bana bir garip geldi.

Yönetmenler:

Jonathan auf der Heide Fog
Tony Ayres Cockleshell
Jub Clerc Abbreviation
Robert Connolly Aquifer
Shaun Gladwell Family
Rhys Graham Small Mercies
Justin Kurzel Boner McPharlin’s Moll
Yaron Lifschitz Immunity
Anthony Lucas Damaged Goods
Claire McCarthy The Turning
Ian Meadows Defender
Ashlee Page On Her Knees
Stephen Page Sand
Simon Stone Reunion
Warwick Thornton Big World
Marieka Walsh Ash Wednesday
Mia Wasikowska Long, Clear View
David Wenham Commission

Senaryo: Tim Winton (Kısa Öyküler)

Oyuncular:

Rose Byrne
Rae
Cate Blanchett
Gail Lang
Hugo Weaving
Bob Lang
Miranda Otto
Sherry
Richard Roxburgh
Vic Lang

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2322641/

http://filmekimi.iksv.org/tr/donus

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?