Doo Gae-eui Dal

Yine ortalıkta bir kaç isimle birlikte anılan bir Kore yapımı var sırada. Filmin adı 두 개의 달 (Doo Gae-eui Dal), yada İngilizce adlarıyla, The Sleepless veya Two Moons. Her halükarda tüm aramalar bu 2012 yapımı filme çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda The Ring Virus ve Redeu-ai filmlerinden tanıdığımız  var. Senarist ise Yoga filminde senarist asistanı olarak yer alan . İkilinin bir araya gelmesi ile de farklı bir film denemesi çıkmış ortaya.

Yeni bir deneme olmuş olmasınada film o kadar hızlı başlıyor ki bir türlü adapte olamıyorsunuz. Hızlı diyorum ama aksiyon yok. Sadece olaylar, bilinmezlik tam anlamıyla aktarılamamış karakterler filmin ilk on dakikasında bunu hissetmenizi sağlıyor.

Bir kaç karakter depoda uyanıyor. Her yer zifiri karanlık kimse birbirini görmüyor. Derken bir birlerini buluyorlar ancak hepsi birbirinden korkuyor. Bir lise öğrencisi, genç bir adam, bir kadın birbirine güvenmeden bulundukları yerden çıkmaya çalışıyorlar. Hepsi burada kapalı kapalı kaldıklarını düşünürken aslında kapının açık olduğunu fark ediyorlar. Yandaki eve gidiyorlar ve ortalığı kolaçan ediyorlar. Buraya sanki onlara işkence etmek için getirilmişler gibi bir his dolanıyor. Erkek ve lise öğrencisi evden çıkmaya çalışıyorlar. Evin etrafındaki ormana daldıklarında dönüp dolaştıklarında ulaştıkları yer yine bu ev oluyor.

Evde gün ağarıncaya kadar kalmaya çalışıyorlar. Bu sırada evde birilerinin olduğunu fark ediyorlar. Birileri ortada dolanmaktadır. Ancak hiç biri buraya nasıl geldiklerini bilmemektedirler. Bu ekip içince en sakini ise So-hee’dir. Kendisinin bir korku yazarı olduğunu ve böyle şeylere alışkın olduğunu söyler.

Bir süre evde dolanırken deli bir kadın onlara saldırır. Adam onu öldürmek zorunda kalır ve bir süre sonra kadının dirildiğine tanık olur. So-hee ise tüm bu kişiler hakkında psişik güçleri ile bilgi toplamaktadır. Bu durum diğer iki kişi gözünde onu zanlı durumuna sokar.

İşler iyice karışınca So-hee onlara olan biteni anlatmaya çalışır ancak kötü ruhlar onları rahat bırakmaz. Ölümden kaçmak zorundadırlar ancak bu pek imkan dahilinde gözükmemektedir. So-hee ens son kendini kurtarmaya çalşır ve karakterler hakkında gerçekleri biz de bu şekilde öğreniriz.,

Filmin korkuttuğunu söyleyemeyeceğim. Öyle ki hikaye içine bile çekmedi. Filmin başından beri So-hee’de bir şey olduğunu tahmin ediyorsunuz ama açıkçası final de şaşırtmıyor. Film biraz mistik güçler eklenerek çekilmiş bir katil filmi gibi.

Oyunculuklar çok başarılı değil. Filmin artısı sadece So-hee karakterini canlandıran ‘ın güzelliği. Tabi deli kadın karakterini oynayan ‘yı da unutmamak lazım. Zaten film az kadro ve düşük bütçe ile çekilmiş. Özetlemek gerekirse film çok bir şey vaat etmiyor. Çoğu kez hikaye içinde kendini tekrar ediyor. İzlenmese de olur. Çok şey kaybetmiş olmazsınız.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Seok-Ho
So-Hee
In-Jeong
PD Jung
Na Mi-Ran

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3037322/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Two_Moons.php

http://asianwiki.com/The_Sleepless

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: