Dorothy Mills

 

 

2008 İrlanda yapımı gerilim filmi Dorothy Mills rakibi bir çok filmi sollayacak nitelikte. Filmin yönetmen koltuğunda Agnès Merlet var. Film konu olarak klasik temeller atsa da kurgusu bakımından rakiplerinden kolayca ayrılıyor. Film çekimleri için kullanılan ada filmdeki gizemin yaratılmasında büyük bir rol oynuyor. Bunun haricinde adanın atmosferi ile birlikte bize sunulan adaya ait insan tabloları, adada yaşamı ve mekanı kolayca kavramamıza yarıyor.

 

Her şey böyle planlı ve yerleşik şekilde insanın beynine hitap ederken, oyunculuklar için çok güzel şeyler söyleyemeyeceğim. Ana karakterimiz Dorothy Mills’i oynayan Jenn Murray dışında filmde oyunculuktan bahsetmek biraz zor. Yan oyunculuklarla destekli bir hikayede, yan oyuncuların etkisiz kalması filmi sıradan bir gerilim filmine döndürmeye yetiyor. Bir de adaya gelen psikolog olarak gördüğümüz, Carice van Houten başta görüntüsü ile göz doldursa da sona doğru oyunculuğu da göze batıyor.

 

 

Aslında bakıldığında film için cast çok başarılı bir şekilde yapılmış. Ancak oyuncuları oynayamamaya iten bir şey var gibi gözüküyor. Renk kullanımı, kamera açıları güzel. Yavaş ilerleyen hikayede gizemin dozunu arttırmak dışında filmin pek bir falsosu yok. Sürekli bir şeyler olacakmış gibi hissettiren film, ipuçları izleyiciye yavaş yavaş vererek çoğu yerde, izleyicinin sıkılmasını sağlıyor.

 

Filmin baştan sona bir gizemin ardından ilerlerken, arada adanın hayaletli geçmişi ile türünü korkuya da çeviriyor. Ancak film için korku diyemeyiz. Gizemli tiplerin gözükmesi, hayaletlerin ortalıkta cirit atması korkudan çok merak uyandırıyor insanda. Bazı bölümlerde siz hikayeyi çözmüş durumdayken, olayları inceleme akışını izlediğimiz ana karakterin olayı çözme süresi insanı sıkıyor. Filmde bazı noktalar ise eksik kalmış. Hayaletleri sadece biz ve ana karakter mi görebiliyoruz? Bu soru hala aklımda.

 

 

Film gizem üzerine gizem koyarken insanı meraklandırıyor. Her türlü olayın adada kaldığı zihniyetteki bir yerde Dorothy’nin küçük bir çocuğa uyguladığı şiddet sebebi ile dışarıdan birinin adaya gelmesi biraz ilginç geliyor insana. Ada halkı dışarıdan gelen bu psikoloğa soğuk davranıyor. Hatta onu adadan kovmak için yapmadıklarını bırakmıyorlar. Ancak psikoloğumuz Jane Van Dopp görevini yapmak gerçeği, ifşa etmek amacıyla adada kalıyor. Gerçeği ortaya çıkartırken de Dorothy’nin mucizesine tanıklık ediyor. Dorothy ölüler ile iletişim kurabilmekte hatta ölüler Dorothy’nin bedenine girebilmektedir.

 

 

Kısacası başarılı bir film. Finali başarılı bir şekilde bağlamışlar ancak insan kötü adamlara ne olduğunu merak ediyor. Havada çok soru işareti bırakmıyor. Film bittiğinde her şey çözülmüş olarak karşınıza çıkıyor. Korku filmi değil ancak başarılı bir gerilim filmi.

 

Yönetmen: Agnès Merlet

 

Senaryo: Agnès MerletJuliette Sales

 

Oyuncular:

Carice van Houten
Jane Van Dopp
Jenn Murray
Dorothy Mills
David Wilmot
Colin Garrivan
Ger Ryan
Eileen McMahon
David Ganly
Aiden Kearsley

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1034306/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?