Dracula 3D

Efsane yönetmen Dario Argento‘nun 2012 yılında çekmiş olduğu film Dracula 3D. İsimden de anlaışlacağı gibi film 3D çekilmiş elbette ben filmi 3D olarak izlemedim ama izlemek isteseydim ne hissederdim bilemiyorum. Yani bana çok fazla 3D’lin çekimler varmış gibi gelmedi. Herçi Dario Argento’nun mekan kullanımındki ustalığını düşnürsek, mekanları tatmak için pekala film 3D izlenebilir.

Film hakkında ne söylesem bilmiyorum. Son dönemlerde Dario Argento’nun çektiği filmler eski filmlerini aratır durumda. Bu film de aynı şekilde eski eski filmlerini aratıyor. Yine mekan, ışık ve kamera kullanımları Argento’ya özgü ancak diğer fillere göre bu film çok soft kalıyor. Bu filmde karşımıza ne akılda kalan bir sahne ne de tatmin edici bir hikaye çıkıyor. Zaman zaman hikayenin ilerlememesinden, aksioyn yoksunluğundan dolayı filmden sıkıldım diyebilirim.

Filmin süresi 110 dakika. Bana çok fazla geldi bu süre, gereksiz uzatılmış sahnelerle karışı karşıya kaldık. Gece çekimleri için nasıl bir lens kullanılmışsa çok fazla parlaktı. Bunu bir eksi olarak söylemiyorum iyi bir izlenim sundu ama gündüz çekilmleri yer yer bu kadar iyi değildi. Hikaye ve diyaloglar oldukça basitti. Aynı şekilde kurgu da. Bir yerden sonra hikayenin nasıl sonlanacağını çözdüğünüzden filme olan ilginiz pek kalmıyordu.

Kütüphaneci Jonathan Harker aile dostları Lucy Kisslinger yardımıyla Dracula’nın kalesine bir iş bulur. Dracula hakkında bazı rivayetler vardır ama hakkında adam akıllı birgiye dahip biri yoktur. Jonathan kaleye geldiğinde onu Kont ve Tania isimli genç bir kadın karşılar. Her şey normal gözükmektedir ama Tania, bir yandan Jonathan’ı baştan çıkarmaya çalışır. Tabi ki amacı Jonathan’ı ısırmak onun kanını emmektir. Kont bu konuda Tania’yı uyarır ancak bir tartışma onunda kendisi Jonathan’ı ısırır. Jonathan bunun üzerine kaleden kaçar ama bu esnada ormanda kurtlar tarafından saldırıya uğrayarak ölür.

Jonathan’ın güzel karısı Mina’da kasabaya gelir ve aile dostları Lucy’nin yanıda kalır. Kocasını ziyaret için kaleye gider ama Kont kocasının şehir dışına gittiğini söyler. Mina durumdan şüphelenir ama Kont’un etkisi altında kalır. Mina, Kont’un büyük aşkı Dolinger’e çok benzemektedir. Asıl amacı ise Mina’yı onun yerine koymaktır. Aslında bu karşılaşma onun için tezgahlanmıştır.

Tabi bu arada kasabada garip kayboluşlar yaşanmaktadır. Kocasının şüpheli kayboluşunu araştırması için Mİna’da Van Helsing’i kasabaya çağırır. Van Helsing kasabaya gelir ve bunun bir vampir olayı olduğunu söyler ve Dracula’ya karşı savaşmaya başlar.

Özetlemek gerekirse çeok fazla tatmin etmeyen ama efsane yönetmenin çekim tekniklerini görmek için izlenebilecek bir film. Çok fazla seksenler havası var. Bunun için bile belki izlenebilir.

Yönertmen: Dario Argento

Senaryo: Dario ArgentoEnrique CerezoStefano PianiAntonio TentoriBram Stoker (kitap)

Oyuncular:

Thomas Kretschmann
Dracula
Marta Gastini
Mina Harker
Asia Argento
Lucy Kisslinger
Unax Ugalde
Jonathan Harker
Miriam Giovanelli
Tanja
Rutger Hauer
Van Helsing
Maria Cristina Heller
Jarmila

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1852770/

http://www.dracula3dthemovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: