Dracula Untold

Filmin yönetmen koltuğunda Gary Shore var. Bu yönetmenin ilk filmi. Film IMDB’de 6.3 gibi bir puan almış. Nedense ben filmi izlerken bu kadar alabileceğini düşünmemiştim. Tabi şimdi oturup tarihi saptırmışlar diye bağlamayacağım anlatmaya sonuçta çekine bir drakula filmi ama biraz okusalarmış fena da olmazmış. Gitti koca Fatih. Belki diğer bölümde onu da vampir yapıp Vlad’ın düşmanı yaparlar. Yada kurt adam daha iyi.

Neyse işin geyik kısmı bir tarafa ben film boyunca, filmin hkiayesine tam oalrak odaklanamadım. Sıkıntı bendenmi kaynaklı bilmiyorum ama atmosfer ve müzik kullanımı biraz fazla yordu. Aslında fena müzikleri ve atmosferi yoktu filmin ama ben izlerken resmen yoruldum.

Filmde tam anlamıyola bir hikaye yok. Bununla birlikte kurguda sınıfta kalıyor. Dözüş ve savaş sahnelerinde kolaya kaçılmış ve tatmin edici değil. Bununla birlikte filmin kostümlerini beğendim. Billhassa zırhlar iyi düşünülmüş. Mekan tasarımları da oldukla güzel ve başarılıydı. Tabi bunlar filmi kurtarmaya yetmemiş.

Hikaye 15 yy’da Transilvanya’da geçiyor. III. Vlad ve eşi Mirena ülkeyi yönetmektedir. Tabi bu sırada sürekli büyüyen Osmanlı İmparatorluğu onlata tehtit oluşturmaktadır. Vlad Osmanlı ile barış içinde yaşamaya çalışmaktadır. Bu sırada Osmanlı, Vlad’den ordusu için 1000 erkek çocuğu ister. Bunların içinde Vlad’ın oğlu da vardır. Vlad düşünmeye başlar ya oğlu dahil 1000 çocuğu Osmanlıya verecektir ya da karanlık bir güçle anlaşma yapıp ona ruhunu satacaktır. Sonunda ruhunu satmaya karar verir. Tabi hayatını devam ettirmek için kan ile beslenmesi gerekmektedir. Bu arada Osmanlı ordusu ile savaşa girer.

Film sinemagrofik açıdan tetmin etmiyor. Hikaye de etmiyor. Tamam sonuçta bir vampir filmi fantastik bir film ama filmeleri gerçek sanarak tarihi okumayanlar için bu tarih gerçek bir tarih olabilir. Bu sebepten dolayı filmin hikayesine karşı çıkanlara da bir şey demiyorum ama şu da bir gerçek; yapamıyorsanız birileri yapıyor gördüğünüz gibi. Yinede ben filim kaale alınmayacak bir film olarak görsemde tutumları biraz aşırı gördüm. Tabi bununla birlikte biraz da yüceltme mi var bilemedim. Koskoca Osmanlı ordusunu sadece doğa üstü güçler alaşşağı edebiliyor.

Neyse, özetlemek gerekirse olmamış bir film var karşımızda. Aksiyon bol belki ama hikayenin ve atıfların içi boş olduğu ve bir zemine tutturulamadığı için her şeyiyle birlikte habada kalmış film. Yani olmamış zaman kaybetmeyin derim.

Yönetmen: Gary Shore

Senaryo:  Matt Sazama, Burk SharplessBram Stoker (karakter)

Oyuncular:

Luke Evans
Vlad
Sarah Gadon
Mirena
Dominic Cooper
Mehmed
Art Parkinson
Ingeras
Charles Dance
Vampir

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0829150/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: