Drive

 

 

2012 Oscar adayı ve muhtemel bir kaç Oscar sahibi film Drive. Bunu film çok çok iyi olduğu için söylemiyorum, sadece tam Amerikan tipi Oscarlık bir film olduğundan olduğundan söylüyorum. Kısacası filmi Amerikan tipi sanatsal film olarak betimleyebilirim.

 

Filmin ilk dakikalarından itibaren, Coen kardeşlerin bir başka No Country for Old Men vakasının içerisinde miyim diye geriye dönüp dönüp yönetmeninin kim olduğuna baktım. Filmi kamera açılarından tutunda, görüntülere, donuk diyaloglara, sahne uzunluklarına varıncaya kadar her şey bana fena halde No Country for Old Men‘i hatırlattı. Sanki karakterlerin işlenişi bile aynı şekildeydi.

 

Ancak Drive’ın yönetmeni, Nicolas Winding Refn adında ismini daha önce hiç duymadığımız Danimarkalı biri. Tabi bu durumda eğer Oscar’a oynayacaksa bu film bunun için bire bir. Yani Oscar jürisinin beğeneceği cinsten. Filme kesinlikle kötü demiyorum ancak son dönem Oscar alan abileri ile oldukça ortak yönlere sahip.

 

Film seksenlerde geçmiyor ancak gerek pembe jenerik yazıları gerekse müzikleri ile film seksenler havasını oldukça başarılı bir şekilde vermiş. Müzikler kesinlikle mükemmel. Sahnelere göre müzikler çok iyi ayarlanmış. Tabi bazı yerlerde müziklerin yönlendirmesi de yok değili.

Araba sahneleri oldukça başarılı bir şekilde kurgulanmış. Filmde en sevdiğim sahne ise deniz fenerinin altında geçen bölümdü. Kesinlikle yönetmen bu kısmı çok iyi düşünmüş. Onun haricinde baktığımızda aslında diğer kısımlar filmin durağanlığı dışında çokta özellikli değil. Filmi izlerken bazı soru işaretleri de aklınıza gelmiyor değil. Filmi dram, suç, şiddet öğeleri ile sınıflandırırken filmin dram yönünün oldukça yoksun olduğunu görüyoruz. Irene karakteri filme konmaya da bilirmiş. O karakterin aktif bir varlığını göremiyoruz filmde.

 

Ana karakterimiz olan Sürücümüz’ün ise Irene’e olan ilgisini az çok anlıyoruz ancak kendini bu kadar çıkmaza sokma sebebi biraz yukarıda kalıyor. Sanıyorum senarist, yönetmen burada “uzaktan da seven insan bunları yapabilir” hissiyatı uyandırmaya çalışmış. Ancak başarılı olamamış. Filmin dram yönü bu şekilde sekteye uğramış.

 

Ancak bir demir kadar sert karakterlerin olduğu bu filme böyle aşırı dramda fazla giderdi diyenler çıkabilir lakin bütün şiddetin kaynağını es geçmek yada bu kaynağa yüzeysel davranmak pek güzel olmamış. Film donuk yapısına rağmen aksiyon sahnelerinde tatmin edici, şiddet sahneleri ise rahatsız edici değil. Filmin seksenlerin şiddet filmlerinin biraz daha yumuşatılmış hali olarak görebilirsiniz.

Oyunculuklar başarılıydı. Gerçi filmde çok fazla performans gösterecek, oyunculuk gerektirecek, mimiklerle götürülecek bir sahne yoktu, sürücünün sert mizacının gözünden akalan yaşlarla yıkılmasından başka. O da karaktere uygun olarak kısa kesilmişti. Bana karakterlerin duygularını aktardığını hissedemedim. Sürücü filmin başında da aynıydı bitiğinde de aynı. Eğer bu ise dediğimiz oyunculuk evet oyunculuk başarılıydı. Ancak Carey Mulligan‘ın diğer filmlerde gördüğümüz oyunculuğunun binde birini bu filmde görmedik.

Yalnız bir kovboy edası olan isimsiz kahramanımız, gündüzleri araba sahnelerinde dublörlük, akşamları ise soygunlarda şoförlük yapmaktadır. Geri kalan vakitlerinde ise bir oto tamircisinde çalışmaktadır. Günün birinde yan komşusu olan Irene ile karşılaşır. Yalnız kovboyumuz Irene’e aşık olur. Ancak Irene’nin kocası hapishanededir ve bir de çocuğu vardır. 

Kocası tahliye olur ve eve gelir. Bu sırada kocasının hapishanede borcu olduğu bir kaç kişi onu sıkıştırır. Irene’i ve çocuğu da tehdit eder. Bu durumu öğrenen yalnız kovboyumuz onları kurtarmak için Irene’nin kocası ile birlikte bir soygun yapar. Ancak işler yolunda gitmez ve Irene’nin kocası vurulur. Yalnız kovboyumuz da Irene ve oğluna bir şey olmasın diye kendini feda eder ve bütün olanların sorumlusunu bularak intikam alır.

 

 

Görüldüğü üzre hikaye bize farklı bir şey sunmuyor. Ancak anlatım başarılı. Her ne kadar bence eksik olsa da, Oscar’dan ödülle döneceğine inandığım bir film Drive. Aslında sadece Oscar adayı olduğu için izlenecek, ortalama bir film.

 

Yönetmen: Nicolas Winding Refn

 

Senaryo: Hossein AminiJames Sallis (kitap)

 

Oyuncular:

Ryan Gosling
Driver
Carey Mulligan
Irene
Bryan Cranston
Shannon
Albert Brooks
Bernie Rose
Oscar Isaac
Standard
Christina Hendricks
Blanche

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0780504/

http://www.drive-movie.com/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: