Du saram-yida – Someone Behind You

– 두 사람이다 Peşinde Ölüm Var –

Tamamen isim karmaşası içerisinde bir filmle karşı karşıyayız. Türkçeye Peşinde Ölüm Var” olarak çevrilmiş İngilizceye ise Someone Behind You -arkadaki kişi diye çevirebiliriz sanırım- Korece ise Du saram-yida  -İki İnsan- adlarıa sahip. Tabi film Kore filmi olunca biz Du saram-yi’ı benimsiyoruz.


Film Kang Kyung-ok‘un aynı isimli mangasından uyarlanmış. Mangayı okumadım hiç bir fikrim yok ama filmde eksisini hissettiğim şey karakterlerin psikolojisini yönetmen Ki-hwan Oh‘un pek yansıtamamış olması. Film Amerika’da  Voices adı ile 2009’da After Dark Horrorfest film festivalinde gösterilmiş.

Film bir lanet üzerine kurulmuş. Ga-in genç bir lise öğrencisidir ve ailesinin etrafında bir lanet dolaşmaktadır. Teyzesi küçük teyzesini feci bir şekilde öldürmüş ve buna tanık olmuştur. Rüyasında ise bir yaratığın sıranın onda olmasını söylemesi üzerine Ha-in’i bir korku kaplar. Okulunda yalnız başına gezen bir çocuğun da ona kimseye güvenme demesi üzerine iyice kullanmıştır. Bunun üzerine etrafındaki herkes bir sebepten dolayı ona saldırıp öldürmek istemektedir.

Ga-in bunun sebebini araştırmak için bir yolculuğa çıkar. Olayların aslını öğrenir ve geri döner. Ancak lanet umduğu gibi çıkmamıştır. Kurtuldum sanırken olayların yine içerisinde tekrar girmiştir. Lanet tüm ailede kol gezer…

Film bu şekilde gelişir ve sonuçlanır. Kısaca pek bir tüyo vermeden filmi özetledim sayılır. Final ise çokta olmasa da şaşırtıyor. Hikayenin kurgusu güzel. Manga uyarlaması olmasından kaynaklanıyor elbet. Ama dediğim gibi karakterlerin psikolojileri tam olarak yansıtılmamış. Hikaye kendine çekmiyor insanı… Ancak izlenebilir bir uyarlama özelliğini taşıyor…

Oyuncular:

Jin-seo Yun Ga-in Kim
Gi-woong Park Sung-min
Ki-woo Lee Hyung-Joong
Yu-seon Ham Sang-kyung
So-eun Kim Ga-yun Kim

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1213856/

http://en.wikipedia.org/wiki/Someone_Behind_You

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?