Ducktales: Treasure Of The Lost Lamp / Ördek Şehri: Kayıp Lambanın Sırrı

Çocukken pek bir zevk alarak izlediğim Varyemez Amca’nın maceralar dolusu dizilerin ardından uzun soluklu filmi Ducktales: Treasure Of The Lost Lamp. Film 1990 senesinde yapılmş. O zamandan bu yana kaç kere izledim hatırlamıyorum ancak bu elime geçtiği anda tekar izlemeyeceğim anlamına gelmiyor. Ben de tekrar tekrar izliyorum.

Cizgi film çok eğlenceli ve komik. Varyemez Amcanın yanında bilindik kadro hazır. Çılgın pilot Launchpad McQuack yine ayrı bir zevk veriyor izlerken.Ama kendisinin rol süresi oldukça kısa bu konuda üzüldüğümü belirtmeliyim. Ancak kendisi sayesinde, filme çok hızlı bir giriş yapıyoruz.

Varyemez Amca yıllardır Ali Baba’nın gizli definesini aramaktadır. Bu arayış 40 yıla yakın bir süre sürmüştür. Varyemez başarısızlıkları üzerine artık Arkeoloji derneğinin toplantılarına da gitmek istememektedir. Çünkü her sene bulacağım diye söz verdiği hazineyi bulamayıp geri döndüğünde herkes onunla dalga geçmektedir. Varyemez son çıktığı kazıda Ali Babaya ait bir sandık bulur. Büyük hevesle sandığı açar içindense Ali Baba’nın eski kıyafetleri çıkar. Varyemez üzüntü ile dövünürken, yeğenlerinden biri elbisenin birinin cebinde bir harita bulur. Harita Ali Babanın hazinesinin yerini göstermektir.

Varyemez yeğenleri ile birlikte haritanın yerini bulmak için yola çıkar. Ancak arkalarında kötü Merlock onları takip etmektedir. Merlock sihirli lambanın eski ve kötü sahibidir. Yüz yıllardır da lambanın peşindedir.

Varyemez ve tayfası hazineyi bulur ancak Merlock hazineyi çalar. Eski lamba ise yeğenlerinde kalmıştır. Varyemez, giden hazineye üzülürken, yeğenleri ise lambadan çıkan cin ile çok eğlenmektedirler. Varyemez lambayı öğrenir. Onu büyük gururla toplantıda açıklayacakken kötü Merlock lambayı ele geçirir.

Tabi kötü birinin eline geçince lamba, varyemezin tüm mal varlığı kaybolur ve beş parasız kalır. Şimdi eski hayatına kavuşmak için lambayı ele geçirmeye çalışır.

Gerek diyaloglar gerek macera gerek eğlence hepsi bu filmde. Zevkle izlenebilir. Türkçesi de oldukça başarılı ve karakterlerle uyumlu ama yeğenlerin sesleri biraz daha anlaşılabilir olsaymış çok daha iyi olacakmış. Kesinlikle izlenmeli…

Yönetmen: Bob Hathcock

Senarist:

Alan Burnett
Ken Koonce
David Weimers
Carl Barks

Seslendirenler:

Alan Young Scrooge McDuck (voice)
Terence McGovern Launchpad McQuack (voice)
Russi Taylor Huey Duck / Dewey Duck / Louie Duck / Webbigal ‘Webby’ Vanderquack (voice)
Richard Libertini Dijon (voice)
Christopher Lloyd Merlock (voice)
June Foray Mrs. Featherby (voice)

Seslendirme Yönetmeni: Ali Ekber Diribaş

Varyemez Amca … Ferdi Atuner

Can – Cem – Cin … Naci Taşdöğen

Dijon … İsmail Yıldız

Merlock … Faruk Akgören

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0099472/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?