Duruşma

Usta senarist Umur Bugay‘ın senaryosunu yazdığı yönetmenliğini ise Yalçın Yelence‘nin yaptığı 1999 yapımı bir film Duruşma. Kadronun zenginliği resmen göz dolduruyor. Ancak film Umur Bugay’ın “Bizimkiler” dizisinden bildiğimiz sadeliği ile aslında bir sinema filmi değilde bir televizyon filmiymiş havası veriyor bize. Sanıyorum ki sinemada gösterime girmedi, televizyonda ise TRT’de geç saatlerde yayın hakkı buldu bu film. Çünkü oyuncuların dolayısı ile oyunculukların çok iyi olduğu bir yapım biraz toplumsal ve sönük kalmış.

Renkler, bir hikaye anlatıyormuş tonlarında. Gerçektende filmi izlerken, bir hikaye izliyorsunuz edası hakim filmde. Gayet sevyeli ve düzgün aile filmi çıkmış karşımızda. Zaten Umur Bugay’dan aksini beklemek imkansız gibi bir şey. Açıkçası filmi çok komik bulmadım. Ancak konu ve oyunculuk filmi izletmek için yetiyor. Filmde yer yer üstü kapalı, yer yer direkt toplumsal eleştiriyi sunmuş. Bu arada medyatik olma yolunda atılan yollar yapılan işler gayet başarılı bir şekilde anlatılmış.

Film bir boşanma davasında açılış yapıyor. Tabi duruşma esnasında, geçmişe dönerek biz de geçmişe dair olanları izliyoruz. Aslında bu duruşmayı özel kılan iki evliliğinin ardından hala bakire olan Nazan. Tabi avukatın da sayesinde olay medyatik olup çıkıyor. Dizi ve albüm teklifleri alıyor. Tabi film boyunca olayların aslını izliyoruz.

Cavit, Selami ve Nazan aslında küçüklükten beri arkadaştırlar. Cavit ve Selami Nazan’a aşıktır ve aralarında Nazan için bir çekişme başlar ve bu bir yarışa döner.  Öncelikle yarışı, Cavit kazanır ve evlenirler. Ancak Cavit bütün hiper aktifliğine rağmen Nazan ile birlikte olamaz. Nazan sürekli bir bahane uydurmaktadır. Aradan bir yıl geçer o yada bu sebeple yine birlikte olamazlar ve Nazan boşanma davası açar. Sebep ise Cavit’in bir sene boyunca kendisi ile ilişkiye girmemesidir.

Boşanma olayına Selami bayılır. Daha boşanmanın kırkı çıkmadan Nazan Selami ile evlenir. Aslında bu kez Nazan her şeye hazırdır ama Selami tutukluk yapar. Hacı, hoca,büyü derken bir yıl geçer ve Selami de amacına ulaşamaz. İşte bizim izlediğimiz duruşma da, bu boşanma davasıdır.

Film çok doğal. İzlerken film olduğunu unutuyorsunuz. Oyunculuklar mükemmel demiştim. Olması gerektiği gibi, hiç birinin rol olduğunu anlamıyorsunuz. Aslında ben bu filmi tiyatro sahnesinde izlemek isterdim. Umarım günün birinde oynanır ve izleme fırsatı bulurum. ama bu kadro ile… Türk sinemasının izlenmesi gereken filmlerinden birisi Duruşma…

Yönetmen: Yalçin Yelence

Senarist: Umur Bugay

Oyuncular:

Meltem Cumbul Nazan

Zafer Algöz Selami

Güven Kıraç Cavit

Güzin Çorağan Anne Necla
Rutkay Aziz Avukat

Mehmet Akan

Tuncay Akça
Cezmi Baskın

Linkler:

http://www.sinemalar.com/film/2295/Durusma/

http://www.imdb.com/title/tt0263294/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?