Edward Scissorhands

Aslında bu filmi bilmeyeniniz  yoktur. Büyük usta Tim Burton‘un 1990’da imzaladığı baş yapıtlarından biri. Baş rollerde yine Burton’un vazeçemediği isimlerden olan Johnny Depp ve Winona Ryder bulunmakta. Gerçi Winona Ryder vaz geçmiş durumda ama Depp ile hala beraberlikleri devam etmekte.

Hikaye yazarlığını Burton ile birlikte Caroline Thompson yapmış. Kendisini The Addams Family, The Nightmare Before Christmas, Corpse Bride, hikayecisi ve senaristi olarak ta tanıyoruz.

Film gerek gotik ortamı gerekse karakterleri bakımından tamamıyla özene bözene yapılmış. Sıradan bir dünyaya farklı bir karakter getiriyor hikaye bize… Tabi her şey sıradan olunca bu karakterin bize alışması zor oluyor. Aslında karakter bize alışıyor ama biz onu bozmak adına herşeyi yapıyoruz. Bize uymadığında ise onu suçluyoruz. Aslında insanlığın gerçeği çıkıyor bu filmde karşımızda.

Film hakkında söylenecek çok şey yok, yada söylenmeye başladığında susulacak cinsten değil ancak ben bu yazıyı kısa kesiyorum. İşte saf insana dair mükemmel bir film…

Bu arada İngiltere de bu film sahneye uyarlanmış ve bale gösterisi sahnedeymiş yıllardır… Tabi biz göremiyoruz… http://www.edwardscissorhands.co.uk/

Oyuncular:

Johnny Depp Edward Scissorhands
Winona Ryder Kim
Dianne Wiest Peg
Anthony Michael Hall Jim
Kathy Baker Joyce

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0099487/

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Scissorhands

http://tr.wikipedia.org/wiki/Makas_Eller_(film)

Yorumlar

“Edward Scissorhands” için 2 yanıt

 1. sophie avatarı
  sophie

  Tim Burton’ın en mükemmel filmi bana göre.’Biz onu bozmak için her şeyi yapıyoruz,her yolu deniyoruz’Çok güzel bir tespit.Günümüz insanı da öyle yapmaz mıydı?İnsan gibi insanı gördüğünde şaşkınlıktan elini kolunu parçalamaya kalkmıyor mu?Olmadı manevi zararlarla yıpratıyor.İlla bir şeyler yapıyor.Film çok güzeldi,iyi ki değindin.

 2. maskelenmiş aziz(araksus) avatarı

  Modern zamanda insan bir şeyleri ne kadar umurunda hissetmezse de bu davranış tuhaflıktan da öte beynin bir oyunu olabilirdi veya bir yanılsamadan öteye gidemezdi; ama değildi..
  Edgar Allan Poe gibi gotik edebiyatın üstadı sayılan şair ve yazar bilirmisiniz bilmem. Ama Tim Burton’ı anlamanın yolu fanzin edebiyatının babasını anlamaktan geçer. Niye bunları söylüyorum çünkü Poe’nın en iyi ürünü Bay Burton’dır.
  Makas Eller en son geçen ay izlemiştim. Söylenecek ne olabilir ki ama insan safta olsa vahşi bir tarafı vardır.(saf olan edward’ın yüzü ve kişiliğiydi , vahşi olan tarafı ise elleriydi her ne kadar yetenekli olsada demir ve keskin elleri)
  Halbu ki Edwar’ın sadece elleri demirdendi Suburbia şehrindeki insanları ise kalpleri ve beyinleri.
  Kar neden yağar sorusuna bir cevaptır hollywood ruhu taşımayan film.

  Maskelenmiş Aziz
  Ruhu Kaba Olmayan Genç’e

Siz ne düşünüyorsunuz?