Ek Thi Daayan

Sayılı da olsa Bollywood sinemasından korku gerilim filmleri çıkıyor. Bu yapımlar da bana mı denk geldi bilmem ama oldukça başarılı yapımlar. Aynı şekilde Ek Thi Daayan (Once there was a Witch)’da izlediğim Hint korku filmleri içerisinde en başarılılarından biri. Film 2013 yapımı ve yönetmen koltuğunda  var. IMDB’ye baktığımızda bu yönetmenin ilk filmi.

Film bir Hint filminden beklediğimiz uzunlukta. 127 dakika. Tabi bu sıradan bir Hint filmi için kısa bir süre sayılabilir. Hikaye geçmiş ve gelecek olarak her birine ayrıntılı bir şekilde yer vermiş. Olaylar gelişirken geçmişe dönüp hikayeyi anlatmaya başlaması, akabinde günümüzde gelişen olaylara bağlaması oldukça başarılıydı. Tabi bu bağlantılar sırasında ufak tefek saçmalıklar karşımıza çıkmıyor değil ancak bunlar göz ardı edebilecek nitelikten. Filmin senaryosunun elden geçmesi ve daha yetenekli bir yönetmenle yeniden çevrimi bence son dönemlerin en iyi korku gerilimlerinden birini çıkarabilir. Eminim ki Holywood bu konuda paçaları sıvamıştır.

Filmin oldukça ilgi çekici ve başarılı bir hikayesi var. Evet karşımızda bir cadı hikayesi duruyor ama bu başarılı bir şekilde işlenmiş. Hikaye tahmin edilebilir bir kurguya sahip olsa da değişik konusu izleyeni filme bağlamaya yetiyor. İki saat boyunca filmden sıkılmadan rahatlıkla izleyebildiğimi söylemeliyim. Genel olarak görüntüler ve oyunculuklar başarılıydı. Hint filmlerinin olmazsa olmazı danslar bu filmde de vardı ama hikayeden koparmayan tahammül edilebilir seviyedeydi. Oyuncular başarılıydı. Bilhassa karakterlerin küçüklüklerini canlandıran küçük oyuncuların oyunculukları takdir edilesiydi. Müzikleri de fazla abartılı olmamasıyla birlikte oldukça güzeldi. Özel efektler pek fazla başarılı olmayıp yer yer sırıtmakla birlikte tahammül edilebilir bir seviyedeydi. Sonuçta daha kötülerini de gördük.

Bobo Hindistan’ın en iyi ve en ünlü sihirbazlarından biridir. Ancak Bobo yıllar önce ölen kız kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tutmaktadır ve bu yüzden sıkıntı yaşamaktadır. Zaman zaman kız kardeşi ile ilgili halüsinasyonlar görür. Olan biteni güzel sevgilisi Tamara’ya bile anlatmamıştır. Ailesinden kalan evi -kardeşinin öldüğü- hala elinde tutmaktadır ve satmamıştır. Zaman zaman bu eve gider ve zaman geçirir Ancak ne olup bittiğini bir türlü hatırlayamaz..

Bir gün yine geçmişe takılmışken arkadaşı doktor Mathur’dan kendisini geçmişini öğrenmek için hipnoz etmesini ister. Bu şekilde biz de Bobo küçükken yaşadıklarına tanık oluruz. Bobo 11 ve yaşında ve kardeşi 6 yaşındadır. Bobo daha o zamanlardan sihre ve büyüye meraklıdır. Kitaplarından çeşitli büyüler ve numaralar öğrenir. ve uygulamaya çalışır. Bir gün asansör ile cehenneme inmeyi dener. Çünkü kitaba göre her binanın asansörle inilen bir cehennemi vardır. Tam o inecekken kardeşi onu yakalar ve onunla beraber gelir. Cehenneme inerler ancak asansörü terk etmezler. Gerçi gördükleri halisünasyon da olabilir.

Bobo ve kardeşi bir süre sanki kendininkilerin izlendiğini hissederler. Sanki biri onları izlemektedir. Bobo bunun cehennemden gelen bir cadı olabileceğini düşünür. Nitekim tam o sıralarda apartmanda bir kadınla tanışırlar. Kadın bir süre sonra onlara bakmaya başlar. Derken babaları ile evlenmeye karar verir. Çocuklar başta buna karşı çıkarlar ama kabullenmekten başka bir şey yapamazlar. Kadına alışmaya da başlarlar ama bir taraftan da tereddüt içindedirler. Ve bir gece kadın gerçek yüzü ortaya çıkar. Çocuklar yanılmamıştır ama Bobo kardeşi ve babasını kaybeder.

Aradan yıllar geçmiş ve Bobo bu cadının geri geldiğini düşünmeye başlamıştır. Gösterisine gelen hayranı yabancı bir kadının onunla aynı isim benzerliği olduğunu görür ve ondan şüphelenir. Ancak Tamara ona inanmaz. Bobo kız kendi evini satın almak isteyince hepten şüphelenir ancak Tamara’nın da ısrarı ile evi kıza satar. Kız evi aldıktan sonra bir parti verir ve olaylar bu partide tekrar nükseder.

Hikayenin tamamını anlatmaya gerek yok.Zaten her şey filmde ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Film sonlarına doğru şaşırtıyor ve ummadığınız bir final yapıyor. Aslında böyle bir sondan şüpheleniyorsunuz bu da hikayenin kurgusunun açıklarından kaynaklı. Ama başından sonuna film merakla izlettiriyor.

Özetlemek gerekirse, başarılı bir korku gerilim filmi Ek Thi Daayan. Belirttiğim gibi elbette daha iyi olabilirmiş. Gerçi filmin çok korkuttuğunu söyleyemeyeceğim ama sürükleyiciliği artı puan almasına yeter. Bence izlenebilecek değişik ve başarılı bir yapım.

Yönetmen: Kannan Iyer

Senaryo: Vishal BhardwajMatthew RobbinsMukul Sharma

Oyuncular:

Emraan Hashmi Magician Bobo
Kalki Koechlin Lisa Dutt
Pavan Malhotra Prof Mathur
Huma Qureshi Tamara
Konkona Sen Sharma Diana
Roald Smeets Cyril

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2406676/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ek_Thi_Daayan

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?