Eksik Sayfalar

Türk Sineması hakkında genelde kötü eleştirilerden kaçıyorum ama hani bizim sanatsal tabir ettiğimiz filmler dışında da genel izleyiciye hitap etmeyen filmlerde iyi filme rastlamak zor. Tabi yapımcılar yönetmenler ellerinden geleni yapıyorlar ancak Türk insanı olarak elimizden bu kadarı mı geliyor merak ediyorum. Yada amaç bir film yapalım da nasıl olsa izleyeni olur yönünde mi bilemedim. Zaten son dönem dizi piyasasına baktığımızda da bir çok uyarlama karşımıza çıkıyor. Filmleri de uyarlamaya başladık. Her ne kadar birebir uyarlamasakta filmlerimiz de zaten bizi pek anlatmayan Amerikanvari bir biçimde. Eksik Sayfalar’da bunlardan biri.

Film bir oda aktif yaklaşık on oyuncudan oluşuyor. Tabi mekan dar, olaylar kısıtlı olunca, senaryonun, kurgunun çok iyi olması ve bunun ekrana iyi yansıtılması lazım. Bu durumda oyunculukların da çok iyi olması lazım. Peki Eksik Sayfalar ya da kendi değimleri ile Eksk Syflr bize bu konuda ne veriyor? Kısaca cevaplayayım; hiçbir şey.

Öncelikle yapısı bakımından tutunda mekan, hikaye, diyaloglar Hiç Türk Filmine benzemiyor. Benzememekle beraber sadece üçüncü sınıf bir Amerikan filmi edasında. Ana konuya zaten alışkınız. Bir odaya kapatılan sekiz kişi ve onların ölüm kalım savaşı.

Büyük bir şirket patronu holdinglerinin binasının çatısından atlayarak intihar eder. Bu intiharın arkasında birilerinin olduğu şüphesi ile soruşturma başlar. Bu esnada şirketin sekiz üst düzey yöneticisi de bu işin içinde parmakları oldukları ve işin içinde dolandırıcılık yaptıkları için soruşturmaya alınırlar. Mahkeme gününe bir kaç gün kala bu sekiz yönetici kaçırılır ve bir odaya kapatılır.

Gözlerini bu odada açan yöneticiler başta nerede olduklarını anlamaya çalışırlar. Onları bu odaya kapatan kişi şirketi yeni alan patronlarıdır. Yeni patronları onlardan dayanışma ve performans ister. Standart mesai süresince kendilerine verilen görevleri yapacaklardır. Bu görevleri başardıklarında para kazanacaklar ona göre işte kalıp kalmamalarına izin verilecektir. Ancak sorun şudur ki işten çıkartıldıklarında aslında öldürülecektir.

İşin sonunda ölüm olunca ekip sürekli aynı oranda para kazanıp harcamayı kabul ederler. Bir süre bu şekilde gider ama her biri hırs yumağı kişilerin bu ortaklığı da kısa zamanda bozulur. Tabi herkes eteklerindeki taşları dökmeye başlar. Tabi tüm olan biten de kayda alınmaktadır.

Hikaye aslında kişileri konuşturmak üzerine kuruludur. Burada işi kimin yaptığı önem arz eder. Neyse ki film sona doğru işin aslını bize veriyor. Ters köşe yapmaktan çok aslında beklenen bir sonuç veriyor bize. Tabi bu arada Türk hukuku yönünden bu durumun nasıl kullanılacağı ayrı bir konu. Bir yerde hikaye biraz gerçeklerin dışında.

Oyunculuklar basit. Karakterler tam anlamıyla oturmamış bu sebepten pek oynanacak şey de yok. Ancak var olan kısımda da oyunculuk namına bir şey yok. Bir kaç karakter baskın ve diğer karakterler çok pasif kalmış aslında bir çok karakterin aslında filmde yeri yok. Sadece fazlalık gözüksün diye konulmuş. Zaten ara hikayeleri de hikayede bir geçmişleri de yok. Filmi kurtaran oyuncu ise sadece . O da olmasa filmin hiç bir özelliği kalmayacak.

Özetlemek gerekirse özenti bir film olmuş Eksik Sayfalar. Çok kötü olmasa da özellikle izlenecek bir film değil. Ancak Türk Sinemasının çeşitliliği açısından yer ayrılabilir.

Yönetmen: 

Senaryo: Berkay BerkmanSaygın ErsinOzan Çobanoglu

Oyuncular:

Linkler:

http://www.eksiksayfalar.com/

http://www.imdb.com/title/tt2869736/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?