Elmaslar İçinde: Cingöz Recai 3 – Server Bedi / Peyami Safa

Cingöz Recai serisinin üçüncü kiatbı Elmaslar içinde. bu kitapta da Tiyatro Baskını’nda olduğu gibi kısa hikayeler mevcut. Bu kısa hikeyeler eşliğinde ana akrakterleri daha iyi tanıyoruz. Hikayeleri okurken bu seri neden dizi olmuyor diye düşünmüyor değilim.

 

Kitaptaki kısa hikayeler ve ufak açıklamaları ise şöyle:

 

Elmaslar İçinde: Cingöz Recai bir oyun ederek kendi halinde tüccar Mösyö Aharonyan’ı kaçırır. Ancak Mösyö Aharonyan çok zengin biri de değildir. Onu kaçırma sebebi Mösyö Aharonyan’ın evinin altında kuyumcu dükkanı olmasıdır. Cingöz düşünmüş taşınmış, kuyumcu dükkanına girmek için Mösyö Aharonyan’ın evinden bir delik açmanın daha iyi olacağını bulmuştur. Tabi aksilikler yine yakasını bırakmaz.

 

Cingöz Tehlikede: Mehmet Rıza son görevini de başarılı bir şekilde tamamlamış, gazetelerde methiyeleri de okumuştur. Evde kendisine bir balo davetiyesinin geldiğini görür. Pera Palas’taki bu partiye katılarak üzerindeki yorgunluğu atmayı düşünür. Balo salonuna girer. İstanbul’un tüm tanınmış, zengin kişileri oradadır. Mehmet Rıza, davetliler arasında Cingöz Recai’yi de görür. Mehmet Rıza onu yakalamak için hazırlık yaptığında Cingöz yanına sokulur ve onla sohbete başlar. Tabi iki arkadaş, iki düşman arasında kovalamaca başlar.

 

Nazar Boncuğu: Cingöz Recai bildi oyununu yine tekrarlar. Sinema salonunda gözüne kestirdiği mücevherin yanında tüm locaları satın alır. İkinci perdenin başlarında adamları göz diktikleri mücevherlerin olduğu locadaki beyi çağırır ve onu uzaklaştırır. Cingöz ise locaya girerek kadını bayıltır. Ancak Cingöz’ün adamı, loca sahibi beyin el bağlarını düzgün yapamayınca iş üstünde adam çıkar gelir. Olay yerine Mehmet Rıza çağrılır. Cingöz ile yine yüz yüze gelirler.

 

Yangın Yerinde: Mahmut Bey, Fatih’te oturmaktadır. Zengin olduğu kadar da bir o kadar cimridir. Üzerinde çok para taşımaz. Fatih’te kimsenin pek uğramadığı yangın yerinden geçerken yanına bir kaç adam yaklaşır. Bunlar Cingöz’in adamlarıdır. Nitekim Mahmut Bey’i kaçırırlar. Cingöz Mahmut Bey’in evine girer ve karısını yakalar. Amacı kasayı bulmaktadır. Yardımcısına teslim ettiği kadın ise kaçar ve ortalığı ayağa kaldırır. Polisler eve gelir. Cingöz ve adamı evin içinde sıkışırlar.

 

Alevlerden Sonra: Cingöz Recai, Harbiye’de, Nişantaşı Caddesinde büyük bir ev alır ve burada yabancı bir doktor ismiyle kalır. Burada ev alma amacı Yunanlı olan yan komşusunun antika meraklısı olması ve elinde çok kıymetli bir vazı olmasıdır. Cingöz vazoyu çalmak için kendi evini ateşe verir. Evler boşaltılırken de vazoyu zimmetine geçirir. Ancak vazonun çalındığı anlaşılınca Mehmet Rıza’ya haber verilir. Mehmet Rıza bu işin Cingöz Recai tarafından yapıldığını anlar hatta olay yerine dönen Cingöz’ü tanır ve iki rakip arasında kovalamaca başlar.

 

Yayın Yılı: 2012
Kitap Kağıdı
176 sayfa
13,5×21 cm
Karton Kapak
ISBN:6051311050
Dili: TÜRKÇE

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?