En la cama

Bende parmaklarımı kaldıramayacak kadar bir halsizlik hüküm sürerken yanıp tutuştuğum sanat aşkı (!) film yazmama engel olamıyor. Bu gün için seçtiğim film ise İspanyol yapımı En la cama. İsmi biraz daha anlaşılabilir kılarsak In bed… Biraz daha anlaşılırı ise Yatakta… Film bağımsız filmler arasında. Zaten burham burham erotizm kokan film bağımsız filmden başka bir şey olamazdı.Film 2007 yılında Türkiye’de de gösterilmiş.

Filmi şöyle bir incelediğimizde bir çok ödülün sahibi olduğunu görüyoruz. Filmin yönetmenliğini Matías Bize yapmış. Sanıyorum ki en meşhur filmi de bu.

Filmin isiminden de anlaşılacağı gibi filmin büyük bir bölümü yatakta geçiyor. Arada değişiklik olsun diye bir banyo sahnesi var ancak akılda kalmayacak kadar kısa. Daniela ve Bruno bir bar çıkışında anlaşıp bir otel odasına gelmişlerdir. Aslında bunu tahmin ediyoruz çünkü bu geliş bize yansıtılmamış. Filmin girişi bu çiftimizin ateşli sevişmelerine çok yakın plan yapan kamera hareketleri ile başlar.  Başta ne olduğunu anlamaz (sesler olmasa anlamazsınız) ve izlemeye devam edersiniz. Burada yönetmenin ilginç kamera hareketleri de sizin anlamsız bakışlarınıza anlamsızlık katar.

Nihayet sevişme bittiğinde konuşmalardan anlarız bu iki kişinin isimlerini bile bilmediklerini. Sohbet ilerledikçe isimlerini öğrenirler aralarında bir dostluk olur. Dostluk demek doğrumu bilmem ama yakınlaşma hoşlaşmaya neden olur. Tabi muhabbetler arasında sevişme fasılları devam ediyor. Muhabbet devam ettikçe nasılsa bir daha görüşmeyeceğiz edası ile kendileri hakkında her şeyi anlatmaya başlıyorlar. Tabi bu biraz çekinceli oluyor. Bir yerde birbirlerini bırakmakta istemiyorlar ama tek gecelik bir ilişkinin devamını getirmek ikisi içinde riskli…

Yönetmen film hakkında şöyle bir açıklama yapmış; “Çiftimiz dünyadaki birçok çiftin cinselliğini ve birbirinden kopukluğunu temsil ediyor. Film, bütün samimiyetiyle gençliğin cinsel hayatının röntgenini çekiyor sanki; onu tüm güzelliği ve yalnızlığıyla gözler önüne seriyor.” Tabi biz Türkiyede yaşayan bir vatandaş olarak bu kalıbın içerisine ne kadar gireriz tartışılır ama yabancılaşma olayı gerçekten doğru. Sadece ilk gecelik ilişkilerde yaşanan bu yabancılık değil uzun süreli ilişkilerde de yaşanan yabancılaşmaya da film ışık tutuyor diyebiliriz.

Aile ortamında filmin izlenmeyeceği belli olmuştur zaten. İzlesekte olur izlemesekte tarzı bol sevişme ve diyaloglu bir film… Ödüllü film isterseniz birde buyurun…

Oyuncular:

Blanca Lewin … Daniela

Gonzalo Valenzuela …  Bruno

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0474642/

http://kultur.sabah.com.tr/dosya/dosya-3438.html

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?