Endhiran

 

 

Hindistan Bollywood yapımı 155 dakikalık süresi sonunda insanı aksiyona doyuran başarılı bir film Endhiran. Hele hele son on dakikasında yer alan final aksiyon sahnelerinden sonra ağzınız açık kalıyorsunuz. Tabiri caiz ise aksiyonun dibine vuruyor Endhiran. Bir çok Amerikan filmine taş çıkaracak özellikte. Aksiyon bakımından iRobot, Matrix gibi aksiyon sahnelerine adını yazdırmış filmlerden bazı alıntılar da bulunsa final sahnesi Endhiran’ı hepsinden ayrı bir yere koyuyor.

 

Filmin yönetmeni, S. Shankar. Film 41.7 milyon dolara mal olmuş ve 100 milyon dolar gişe yapmış. Tabi filmin bu başarısı kendinden sonrakiler için de yardımcı olmuş. Aslında Hintlilerin görsel efekt konusunda başarılı olduğunu biliyordum ama bu kadarını da tahmin etmiyordum. Ancak tüm bu Amerikan, Avrupa tarzı efeklere rağmen film yine bildiğimiz Hint filmi. Bilim kurgu olduğunu düşünüp danslara yer verilmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu filmde de danslar mevcut ancak olması gerekenden biraz daha az ve kısa.

Hikaye yine çok geniş kapsamlı anlatılmış. Robotun üretilmesinden, dönüşümüne kadar her şey ayrıntılı bir şekilde verilmiş. Filmi izlerken bir de dikkat edilmesi gereken hikayesinin gerçekliğine çok fazla takılmaması. Hikayenin kendi içerisinde ve gerçekle ilgili çelişkileri çok fazla. Ancak bir yerde robotun insanlaşması konusunda ilahi bir el de değdirilmiş. Bir çok klişeye filmde rastlamak mümkün. Senaryo bir çok filme göz kırpıyor. Film bize aksiyon ve komediyi başarılı bir şekilde sunuyor.

 

Genel olarak karşımızda bir süper kahraman var ve bu süper kahraman öyle gördüğümüz bildiğimiz gibi değil. Tüm bildiğiniz süper kahramanları bir araya toplayın daha fazlası bu süper kahramanda. Ancak insanların kurtuluşuna adanmış bu süper kahraman kötü insanların eline geçince insanlar için bir kabus oluyor elbet.

 

 

Film de o kadar çok şey oluyor ki bir sıralama ile yazmak yada olup bitenler konusunda çeşitli yorumlar yapmak oldukça zor. Başarılı bir oyunculuk var karşımızda. Aksiyon sahneleri zaten almış başını gidiyor. Hikaye için klasik diyorum ancak filmin aksiyonu senaryoyu örtbas ediyor. Kısacası izlerken yorulunacak bir film Endhiran.

 

Dr. Vaseegaran yeni bir robot üzerinde çalışmaktadır. Günlerce kendini işine adar ve sonunda Chitti adında insana benzeyen bir robot üretir. Chitti dışarıdan bakıldığında kesinlikle bir insandır. Dr. Vaseegaran gerçek hayatı algılayıp öğrenmesi için Chitti’yi dışarıya çıkarır. Bu arada Dr. Vaseegaran işlerinin yoğunluğundan dolayı uzak kaldığı Sana ile de barışır hatta derslerinde yardımcı olsun diye Chitti’yi ona verir.

 

 

Dr. Vaseegaran Chitti için güvenlik konseyinden izin almak istediğinde hocası Dr. Bohra ona köstek olur. Dr. Bohra’ya göre Chitti, Asimov’un üç kuralına aykırı hareket etmektedir. Bu sebepten dolayı Dr. Bohra Chitti’ye onay vermez. Ancak Dr. Bohra’nın amacı farklıdır. Chitti’nin özelliklerine erişip onu yabancı silah tüccarlarına satmaktır.

 

Dr. Vaseegaran Chitti’nin daha fazla insan olması için uğraşır, insan genlerini karıştırır, son olarak bir yıldırım düşmesi sonucu Chitti duyguları da hissetmeye başlar ve Sana’ya aşık olur. Dr. Vaseegaran Chitti’yi bu ve başka sebeplerden dolayı parçalayıp atar. Ancak Chitti tam yok olmadan Dr. Bohra’nın eline geçer. Dr. Bohra Chitti’yi tamir eder ve ona kötü bir çip yerleştirir. Chitti, Sana’yı kaçırır ve kendinden başka robotlar klonlayarak yönetimi ele geçirmeye başlar. Çalar kırar döker.

 

 

Filmin kısa özeti bu. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Uzun süresine aldanıp izlememezlik etmeyin. Başlarda sıksa, abartı gelse de film ilerleyen dakikalarında hayretler içinde bırakıyor. Komedi ve aksiyon bir arada 155 dakikası boyunca boş kalmıyorsunuz. Tabi filmi izlemek için Aishwarya Rai gibi bir sebepte var.

 

Yönetmen: S. Shankar

 

Senaryo:

Karky sözler
Swanand Kirkire diyaloglar
Shree Ramakrishna diyaloglar
S. Shankar hikaye
Sujatha
Vairamuthu sözler
Pa. Vijay

 

Oyuncular:

Rajnikanth Dr. Vaseegaran / Chitti
Aishwarya Rai Bachchan Sana
Danny Denzongpa Dr. Bohra
Santhanam Siva
Devadarshini Chetan Latha
Karunas Ravi

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1305797/

 

One comment

  1. Pingback: Ra.One

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: