Entelköy Efeköy’e Karşı

Dondurmam Gaymak ile aklımıza yer eden yönetmen, oyuncu, senarist Yüksel Aksu‘nun son filmi Entelköy Efeköy’e Karşı. Filmin ismini ilk duyduğumda saçma sapan bir komedi filminin daha geldiğini düşündüğümden dolayı filmi izlemek hususunda biraz çekinceli davrandım. Ancak yönetmeni, oyuncuları az da olsun konusuna göz atınca filmin izlenmesi gerektiğini düşünmeye başladım ve nitekim şu anda yazma fırsatı geçti elime.

Film 23. Ankara Uluslararası Film Festivalinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, Umut Veren Kadın Oyuncu dallarında ödül almış. Tabi bu tüm bu ödülleri haklı buluyorum. Filmin en büyük artısı çok doğal olması. Belki ana karakterler, gerçekten oynuyorlar ama yan karakterlerin oynama eylemini pek gerçekleştirdiğini söyleyemeyeceğim. Hepsi oldukça doğaldı.

Çevre aktivisti olarak izlediğimiz Entelköylüler’de rolden çok zaten olması gereken bir şeyi savunuyor gibilerdi. Köylüler ise zaten kendileriydiler. Pek fazla rol yapmalarına gerek kalmadı. Tabi bazı sahnelerde oyunculuklar sırıtmıyor değildi ancak her şeyin karma karışık ve doğal olduğu bir filmde bunlar göze batmıyordu. Filmin dramı da, komedisi de diyalogları da yerindeydi. Küfürlerin çoğunluğu bazı bünyeleri rahatsız edebilir ancak kesinlikle abartı olduğunu düşünmüyorum.

Filmin bir diğer özelliği ise hatırladığım kadarıya ilk çevre ve aktivist filmi. Filmin tüm verdiği mesajlar, tüm eleştiriler abartısız. Görüyoruz ki yönetmen / senarist, böyle bir termik santral protestosunu çok iyi takip ederek ekrana başarılı bir şekilde taşımış.

Filmin kısaca özeti ise şöyle: Bir grup entel okumuş, ekolojik aktivist, küçük bir Ege köyünde yaşamaya başlar ve köylüden yüksek para vererek topraklarını alırlar. Bu duruma, eskilerinin bu kişiler tarafından para ile satın alınmasına sevinen köylüler de hallerinden memnundur.

Günün birinde köyde termik santral kurulması ile ilgili devlet lobi çalışmaları başlatır. Köylüler para kazanacaklar diye bu işe sıcak bakarlar ancak önlerinde bir mani vardır. O da topraklarının bir kısımını sattıkları Entelköylüler. İki köy arasında didişme başlar. Ve bize de eğlencelik, sorgulatan, bilinçlendiren bir eğlencelik çıkar.

Film oldukça basit, herkesin anlayabileceği bir biçimde derdini anlatmış. Bir filmden çok, arkadaş arasında çekilip montajlanmış görüntüler bütünlüğü edası var. Kesinlikle izlenmesini tavsiye ederim.

Yönetmen – Senaryo: Yüksel Aksu

Oyuncular:

Ayşe Bosse
Katrin
Şahin Irmak
Muhtar Ali
Emin Gürsoy
Asiri Mustafa
Claudia Roth
Ayla Arslancan
Kocana
Turan Özdemir

Linkler:

http://www.entelkoy.com/

http://www.imdb.com/title/tt1886531/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: